امضاء تفاهم نامه همکاری بین اتاق تعاون استان خراسان رضوی و استان آستراخان روسیه
رضویان راد گفت: به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه تفاهم نامه همکاری بین اتاق تعاون استان خراسان رضوی و اتاق بازرگانی استان آستراخان روسیه به امضاء رسید.
کد مطلب: 367
چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۹
امضاء تفاهم نامه همکاری بین اتاق تعاون استان خراسان رضوی و استان آستراخان روسیه
 

رضویان راد گفت: به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه تفاهم نامه همکاری بین اتاق تعاون استان خراسان رضوی و اتاق بازرگانی استان آستراخان روسیه به امضاء رسید.
به گزارش توکا نیوز و به نقل از روابط عمومی اتاق تعاون ایران «سید جواد رضویان‌راد» در دیدار مدیران و فعالان اقتصادی بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی خراسان رضوی با استاندار آستراخان روسیه که در محل اتاق تعاون خراسان رضوی برگزار شد، افزود: بسیاری از کشورها از جمله ایران در ارتباط با موضوع قیمت تمام شده کالاهای تولیدی با کشور چین مشکل دارند.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی، اقتصاد کشور بر سه پایه دولتی، خصوصی و تعاونی استوار شده است، اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد از نیازهای بشر از طریق بخش تعاون تامین، تهیه و توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: سال جاری از سوی سازمان ملل به عنوان سال بین‌المللی تعاون نامگذاری شده است چرا که تعاونی‌ها می‌توانند دنیای بهتری را بسازند.

رضویان با تاکید بر این که بیش از نیمی از جمعیت کشور عضو تعاونی‌ها هستند، ادامه داد: در ایران در تمامی عرصه‌های اقتصادی، بازرگانی و خدمات دارای تشکل هستیم، که مهمترین آنها اتاق‌های بازرگانی و تعاون هستند.

دبیر اتاق تعاون خراسان رضوی تعداد تعاونی‌های موجود این استان را بیش از ۱۰ هزار شرکت تعاونی دانست و اظهار کرد: سرمایه این تعاونی‌ها از سوی اعضا تامین شده است.

وی مهمترین وجه تمایز فعالیت در بخش تعاونی و خصوصی را در سرمایه دانست و اضافه کرد: در شرکت‌های خصوصی سرمایه متعلق به یک یا چند نفر است که در شرکت‌های تعاونی این موضوع متفاوت است.

به گفته دبیر اتاق تعاون خراسان رضوی، اعضا در شرکت‌های تعاونی با هر میزان سرمایه‌دارای یک حق رای است که این موضوع در شرکت‌های خصوصی به گونه‌ای است که هر کسی سرمایه بیشتری داشته باشد از حق رای بیشتری نیز برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت اقتصاد تعاونی گام برداریم، تاکید کرد: در حال حاضر بخش تعاون در کشور روز به روز قانونمندتر و به روزتر می‌شود.
وی اضافه کرد: بیشترین فعالیت حمل و نقل در ایران از طریق تعاونی‌ها انجام می‌شود که می‌توان به فعالیت این تعاونی‌ها در بخش حمل و نقل مسافربری برون شهری اشاره کرد.

رضویان‌راد با اشاره به وجود ۲۵ میلیون زائر در مشهد در سال افزود بیش از ۸۵ درصد سرمایه‌گذاری انجام شده در استان توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی خراسان رضوی را قطب کشاورزی و مواد غذایی کشور دانست و ادامه داد: این استان در زمینه‌های انرژی از جمله گاز نیز نسبت به دیگر نقاط کشور از ظرفیت بالا نیز برخوردار است.


رضویان‌راد به امکانات و ظرفیت‌های معدنی استان اشاره و تصریح کرد: به دلیل این امکانات ظرفیت تولید سیمان خراسان رضوی تا پایان سال جاری به ۹ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی خود وارد کننده چوب از کشور روسیه است، خاط نشان کرد: با تبدیل فرآوری چوب به مبلمان، صادرکننده فرآوری چوب وارداتی روسیه به این کشورهستیم.

Share/Save/Bookmark
مرجع : اتاق تعاون مرکزی