ضرورت و اهمیت سازمان های مردم نهاد /نادر محمد جعفری
اين سازمان هاي داوطلب، مستقل از دولت بوده و در عين غيرانتفاعي بودن، در خدمت مردم هستند و به همين دليل، صداي مردم ناميده مي شوند.
کد مطلب: 6714
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰
 
امروزه به دلیل گسترش معضل ها و پیچیدگی های ناشی از دنیای جدید دیگر دولت ها حتی اگر هم بخواهند نیز نمی توانند از پس حل تمام چالش ها در جامعه بر آیند، مردم می توانند در کنار دولت به نقش آفرینی در راستای کمک به رفع معضل های موجود در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، محیط زیستی و حتی اقتصادی بپردازند.
سازمان های مردم نهاد در دنیا با نام های مختلفی قابل شناسایی هستند. در عرصه بین المللی از این نهادها به عنوان سازمان های غیردولتی (NGO) یاد می شود و در ایران نیز آن را با واژه «سمن» می شناسند. این نهادها خارج از ساختار دولت شکل گرفته اند و به عنوان واسطه هایی میان جامعه و دولت عمل می کنند.
سمن ها در دنیای کنونی وظایف خطیری را بر دوش دارند ،به گونه ای که نمی توان نقش آن ها را در جامعه نادیده گرفت. اهمیت وجود شماری از این سازمان ها مانند سازمان هلال احمر به اندازه ای است که توانسته اند در سازمان ملل متحد کرسی های مشورتی به دست آورند. اصل شکل گیری سازمان های مردم نهاد بر پایه ایثار و یاری رسانی به مردم است، بنابراین هدف سمن ها کسب
حمایت از سازمان های مردم نهاد و غیر دولتی برای انجام فعالیت های آزادانه ی مفید و ایجاد بسترهای لازم برای ادامه ی حیات موسسه ها و سازمان های غیر دولتی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت و درمان، اعتیاد، محیط زیست و ... نه تنها به کاهش بار سنگینی که بر دوش دولت ها برای اداره ی جامعه است، منجر خواهد شد، همزمان به حل معضل های اجتماعی نیز کمک خواهد کرد.
سود در ازای فعالیت های سازمانی نیست. از این رو همکاری این دست از نهادها با دولت، می تواند برای پیشرفت جامعه گامی رو به جلو باشد. به بیان دیگر با فعالیت سمن ها در جامعه می توان به هدف هایی همچون کوچک سازی دولت، توانمندسازی مردم، افزایش سرمایه اجتماعی، کارآمدسازی نظام اقتصادی، بهینه سازی فرآیند برنامه ریزی، عملیاتی‌کردن برنامه‌ها و مقابله با آسیب ‌های اجتماعی دست یافت.سازمان هاي مردم نهاد(سمن)، نظام پنهان ارتقاي سلامت جامعه هستند. اين سازمان هاي داوطلب، مستقل از دولت بوده و در عين غيرانتفاعي بودن، در خدمت مردم هستند و به همين دليل، صداي مردم ناميده مي شوند.
کمک به شکل گیری سازمان های مردم نهاد و ایجاد بسترهای لازم جهت تسهیل این فرآیند، در کنار ایجاد همبستگی میان مردم و پذیرش نقش اجتماعی از سوی تک تک افراد در یک جامعه، می تواند تا حد زیادی بار سنگین حل معضل های موجود در جامعه را نیز از دوش دولت بردارد.
گسترش سازمان های مردم نهاد همچنین به شکل گیری هویت های جمعی کمک می کند و هویت در جامعه های امروزی را که بیش از هر زمان دیگر به هویت خانوادگی خلاصه شده است به هویت های بزرگتری تبدیل خواهد کرد. شکل گیری این فرایند در مهمترین کارکرد خود به افزایش حس مسوولیت پذیری افراد در قبال جامعه و همنوعان منجر خواهد شد.
ضرورت تشکیل سمن ها را در ایران با نتایجی چون فراهم ساختن شرایط تجربه زندگی و تقویت ویژگی مسئولیت پذیری ، وظیفه شناسی و پیشتازی افراد در پیشبرد اهداف آرمانی،توسعه نقش افراد در سازندگی کشور و استفاده بهینه از منابع انسانی برای تحقق توسعه فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی کشور، پرورش خلاقیت و هدایت قوه ابتکار ، فراهم ساختن شرایط و امکانات لازم برای بهره گیری از استعداد ها، فراهم ساختن زمینه های جامعه پذیری و شیوه های وفاق و سازگاری افراد جامعه، فراهم ساختن شرایط مشارکت عمومی در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به اثبات رسانید.
اصول۳، ۶، ۷، ۸، ۲۹، ۵۶، ۵۹ و ۱۰۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به مشارکت مردم در همه امور کشور تاکید کرده است. وجود این اصول بیانگر ظرفیت لازم برای مشارکت های مردمی در این قوانین است. از آنجایی که نظام سیاسی به تنهایی توانایی برعهده گرفتن همه امور مملکتی را ندارد در سند چشم انداز توسعه نیز به لزوم وجود سمن ها تاکید شده است.
حمایت از سازمان های مردم نهاد و غیر دولتی برای انجام فعالیت های آزادانه ی مفید و ایجاد بسترهای لازم برای ادامه ی حیات موسسه ها و سازمان های غیر دولتی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت و درمان، اعتیاد، محیط زیست و ... نه تنها به کاهش بار سنگینی که بر دوش دولت ها برای اداره ی جامعه است، منجر خواهد شد، همزمان به حل معضل های اجتماعی نیز کمک خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark