دبیرکل خانه تعاونگران
شفافیت اقتصادی، یک بازی برد-برد برای تعاونی و عضو است.
عدم شفافیت اطلاعات بویژه اطلاعات اقتصادی در یک تعاونی یا اتحادیه یا اتاق تعاون، می‌تواند منجر به بروز دور باطلی شود که به زیان تعاونی و اعضا خواهد بود.
کد مطلب: 8334
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۰
 
دبیرکل خانه تعاونگران با بیان اینکه شفافیت یکی از عوامل رشد اقتصادی محسوب می شود  گفت: شفافیت آثار مثبت کمی و کیفی بسیاری بر تخصیص بهینه منابع و در نتیجه رونق تعاونیها و رفاه عمومی دارد.

علی حسین شهریور افزود: باید در رابطه با شفافیت بین دولت و بخش تعاونی تفکیک قائل شد. اینکه دولت به سمت الکترونیکی کردن خدمات رفته است. اینکه فهرست وام گیرندگان و کسانی که ضمانت نامه دریافت کرده اند منتشر می شود اقدام بسیار ارزنده و قابل تقدیری است و من همین جا از دوستان تشکر می کنم. اما آنچه که می
اتاق تعاون ایران و معاونت امور تعاون یک برنامه بلند مدت داشته باشند تا به مرور زمان شفافیت در بخش تعاونی و تعاونی ها روبه روز بیشتر شود.
تواند سبب رونق تعاونی ها شود شفافیت در تعاونی هاست.

وی افزود: تعاونی باید مانند یک خانه شیشه ای باشد. عضو، سرمایه گذار، مشتری، دستگاه ناظر همه و همه باید از آنچه در تعاونی می گذرد اطلاع داشته باشند. مخصوصا تعاونی های بزرگ مثل مصرف، مسکن.

شهریور گفت: شفافیت باعث افزایش اعتماد می‌گردد و اعتماد در ایجاد یک رابطه سالم نقش مهمی دارد. سبب درآمد بیشتر می شود. نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که دو سوم مشتریان پول بیشتری خرج می‌کنند اگر بدانند که از یک شرکت شفاف خرید می‌کنند. همچنین ۹۴ درصد از مشتریان، شفافیت را به عنوان بزرگترین عامل وفاداری به یک برند می‌دانند.

دبیرکل خانه تعاونگران با تاکید بر اینکه اتاق تعاون، اتحادیه ها و تعاونی ها هم باید برای شفافیت برنامه داشته باشند افزود: چند درصد از اعضای تعاونی از عملکرد تشکل خود اطلاع دارند؟ چند درصد تعاونیها صورتهای مالی خود را در وبسایت خود منتشر می کنند و یا در دسترس اعضا و دستگاه نظارتی و بازرس تعاونی قرار می دهند؟ عدم شفافیت اطلاعات بویژه اطلاعات اقتصادی در یک تعاونی یا اتحادیه یا اتاق تعاون، می‌تواند منجر به بروز دور باطلی شود که به زیان تعاونی و
بیرکل خانه تعاونگران گفت بمنظور نوآوری در سبک مدیریت جشنواره تعالی مدیریت راه اندازی شده است و انتظار ما حمایت دولت و اتاق تعاون از این اقدامات است.
اعضا خواهد بود. کافی است نگاهی به تعداد اعضای تعاونی که در مجامع عمومی شرکت می کنند بیندازیم. و یا به آمار و تعداد مجامعی که در دور اول رسمیت پیدا می کنند دقت داشته باشیم. نرخ مشارکت اعضا در تعاونی های شفاف و شیشه ای بیشتر و بالاتر است.

این فعال بخش تعاونی افزود:  شفافیت اقتصادی، یک بازی برد-برد برای هر دو یعنی تعاونی و عضو است.

وی گفت: دولت هم برای رسیدن به شفافیت در بخش تعاونی باید آزاد سازی اقتصادی، مقررات زدایی، رقابت پذیری واقعی ، کوتاه کردن نقش شبه دولتی‌ها (خصولتی) ، خصوصی سازی واقعی، حذف مجوزهای غیرقانونی و امضاهای طلایی و نظارت مستمر و کارآمد را در دستور کار قرار دهد. در غیر اینصورت بی توجهی به شفافیت موجب گسترش فساد می شود.

شهریور پیشنهاد داد ، اتاق تعاون ایران و معاونت امور تعاون یک برنامه بلند مدت داشته باشند تا به مرور زمان شفافیت در بخش تعاونی و تعاونی ها روبه روز بیشتر شود.

شهریور در ادامه با بیان اینکه ، نوآوری در تولید، نوآوری در سبک مدیریت، نو آوری درمالکیت و سرمایه، نوآوری در شیوه های توانمند سازی تعاونیها، در آموزش ، در شیوه های برگزاری مجامع عمومی در تعامل و ارتباط با اعضا ، در افزایش اعتماد عضو و مشتری از مصادیق نوآوری هستند. گفت: از
شفافیت باعث افزایش اعتماد می‌گردد و اعتماد در ایجاد یک رابطه سالم نقش مهمی دارد. سبب درآمد بیشتر می شود.
نظر خانه تعاونگران بهبود مدیریت و توانمند سازی تعاونیها یک الزام است. بنابر این نوآوری در شیوه توانمند سازی و ارایه خدمات به تعاونی ها اولویت اول این سازمان بوده است.

وی راه اندازی اپلیکیشن های مشاوره امداد تعاون ، آموزش مجازی ال وی- کارسیتو و کارینجاست  و تعاون یار را بخشی از خدمات این سازمان معرفی کرد.

دبیرکل خانه تعاونگران گفت بمنظور نوآوری در سبک مدیریت جشنواره تعالی مدیریت راه اندازی شده است و  انتظار ما حمایت دولت و اتاق تعاون از این اقدامات است.

گفتنی است در هشتمين جشنواره تعالي مديريت تعاوني نشست تخصصی شفافیت و نوآوری در بخش تعاون با حضور محمد کبیری معاون تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس، حسین نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، حسینی نیا رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، شهریور رئیس خانه تعاون گران ایران، مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون ، عظیمی دبیر کل اتاق تعاون ایران و همامی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فولاد در مجتمع فرهنگی تلاش برگزار شد.
Share/Save/Bookmark