عضو هیئت مدیره اتحادیه نظارت بر تعاونی‌های مسکن در گفت‌وگو با تسنیم:
وزارت راه باید ۵۰درصد ساخت‌وساز را به تعاونی‌ها واگذار می‌کرد که نکرد
توکا نیوز وبه نقل از خبرگزاری تسنیم: عضو هیئت مدیره اتحادیه نظارت بر تعاونی‌های مسکن با تاکید بر اینکه اجرای بند۹ سند توسعه تعاون در گروه همکاری وزارت راه و شهرسازی است گفت: در صورت واگذاری ۵۰ درصد از ساخت و ساز به تعاونی‌ها مشکلات مسکن حل می‌شود.
کد مطلب: 4266
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۲
وزارت راه باید ۵۰درصد ساخت‌وساز را به تعاونی‌ها واگذار می‌کرد که نکرد
 
علی خواجوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ با اشاره به اینکه سند توسعه بخش تعاون در گذشته ابلاغ شد،اما تحقق نیافته بود گفت:در بند ۹ سند توسعه تعاون بیان شده بود که ۵۰درصد از ساخت و سازها به تعاونی‌ها واگذار شود اما تا کنون محقق نشده بود.

وی با اشاره به متن سند توسعه تعاون افزود: در این سند آمده است وزارت راه و شهر‌سازی موظف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واگذاری اراضی و اعمال سیاستهای تشویقی احداث و تأمین مسکن ترتیبی اتخاذ نماید که سالانه حداقل ۵۰ درصد از سهم احداث و تأمین واحد‌های مسکونی، در قالب تعاونیهای مسکن انجام شود.

خواجوی بیان کرد: قرار است طی توافقی بین وزارت‌های «راه و شهرسازی» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» مشکلات اعضای تعاونی‌های مسکن مهر به زودی برطرف شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه نظارت بر تعاونی‌های مسکن بیان کرد: متاسفانه تا کنون این اقدام صورت نگرفته است و در صورتی که وزارت راه و شهرسازی همت کند بخشی از مشکلات مسکن کشور با واگذار مسکن‌های اجتماعی به تعاونی‌ها حل می‌شود.

خواجوی ادامه داد: درحال حاضر۵ میلیون کمبود مسکن در کشور وجود دارد و در صورتی که این کار انجام شود، سهم تعاون از بازار مسکن واگذار شود از ۲۶ درصد به ۷۶ درصد خواهد رسید.

وی گفت:معاون تعاون وزارت کار اعلام کردند ۱۶۰هزار مسکن که در توافق وزارت مسکن با انبوه‌سازان تکمیل نشده است در صورتی که تعاونی‌ها اعلام آمادگی کنند در اختیارشان قرار می‌گیرد. تعاونی‌ها آمادگی خود را اعلام می‌کنند و در صورتی که در اختیار تعاونی‌ها قرار گیرد ، این تعداد مسکن باقی‌مانده که جز مسکن مهر است واز سوی انبوه‌سازان ناتمام رها شده است توسط بخش تعاون تکمیل می‌شود.

خواجوی تاکید کرد:اکنون ۲۶ هزار تعاونی بیکار در کشور وجود دارد. که از عرصه ساخت و ساز محو شده‌اند یعنی نه زمین به آنها داده شده است و نه اقدامات جدیدی از مسئولان دولت به کار گرفته شده تا کمبود مسکن حل شود. در صورتی که وزارت مسکن، ابزار لازم را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد مشکل بیکاری در بخش تعاونی‌های مسکن حل می‌شود.

وی درباره برخی از واحد‌های مسکونی غیر فعال گفت: مشکل اصلی این واحد‌ها این است که تاسیسات زیر بنایی مانند مدرسه، درمانگاه آماده نیست. اینها بر عهده وزارت مسکن بوده است در صورتی که به تعاونی واگذار شود این مشکلات نیز برطرف می‌شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark