بیانیه دبیرکل خانه تعاونگران به مناسبت بزرگداشت هفته تعاون
کد مطلب: 8695
شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۳
 

بسم الله الرحمن الرحیم

امروزه تعاونی ها به عنوان کانون های اشاعه فرهنگ تعامل و مشارکت بعنوان یک مدل کارآمد برای توسعه و رشد اقتصادی ، اجتماعی و تامین نیازهای اقشار جوامع بشری شناخته شده اند.

بخش تعاون در ایران نیز با قدمت قریب به ۸۵ سال، علیرغم همه محدودیت ها ، کارآمدی خود را در جلب مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی بویژه تسهیل اشتغال کارجویان و دانش آموختگان جوان، فقرزدایی و ارتقاء رفاه عمومی، بالا بردن حس خودباوری و اعتماد به نفس و تقویت درونگرایی در جامعه نشان داده است.

از آنجا که کمک به رشد اقتصادی، توسعه کارآفرینی و اشتغال مولد، فراهم نمودن زمینه یکپارچگی و نشاط اجتماعی از اهداف مهم و راهبردی تشکیل شرکتهای تعاونی در کشور است ، "خانه تعاونگران" ، با تمام توان در ترویج و گسترش فعالیت های " تعاونی محور" تلاش می کند و برای سرعت بخشیدن به گسترش این بخش مردمی اعلام می نماید:

۱. با توجه به توانمندی تعاونی ها در تجمیع و هدایت سرمایه های خرد به سمت تولید و اشتغال پایدار و همچنین اجرای طرح های نیمه تمام عمرانی، درخواست می شود "دولت " زمینه حضور تعاونی ها در بازار سرمایه و بورس و همچنین بازگشت تعاونی ها به بازار پولی کشور را فراهم و در واگذاری مدیریت و مالکیت بنگاه های دولتی و طرح های نیمه تمام به تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی تسریع نماید.

۲. امید است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد ایجاد "نظام پایش و ارزیابی عملکرد" جامع، پویا و موثر "سند توسعه بخش تعاون" را مد نظر قرار داده و در دستور کار قرار دهد. یک بار دیگر تاکید می نماید " تشکیل شورای هماهنگی پایش و ارزیابی" زمینه همکاری ، هماهنگی و هم افزایی میان همه نهاد های ذیربط حوزه تعاون را برای تحقق اهداف بخش تعاونی فراهم خواهد آورد.

۳. تاکید می نماید آنچه امروز اتاق تعاون ایران به آن نیازمند است، جست‌وجوی راهکار های علمی است تا این نهاد بتواند در تقویت و ارتقای بخش تعاونی مؤثرتر واقع گردد. لذا انتظار دارد اتاق تعاون ایران با همکاری و تعامل بیشتر با قوای سه گانه (مجریه، مقننه و قضائیه) توانمندی و اثربخشی خود را برای طرح و پیگیری مطالبات تعاونگران در مجامع سیاست گذاری، برنامه ریزی و قانونگذاری کشور افزایش دهد و در بهبود فضای کسب و کار تعاونی نقش عملی ایفا نماید.

۴. امید است مدیران تعاونی ها، جهت دستیابی به سطوح بالاتری از کارآیی و نوآوری ، ضمن بهره گیری از فناوری های نوین و توجه ویژه به فرآیند تحقیق و توسعه ، زمینه تعالی سازمانی و رونق تعاونی ها در شرایط ناشی از گسترش بیماری کووید ۱۹ را فراهم نمایند.

در خاتمه فرصت را غنیمت شمرده ، فرا رسیدن ۱۳ شهریور ماه روز ملی تعاون و هفته تعاون را به خانواده بزرگ تعاون، اعم از مدیران ، کارکنان و اعضای تعاونی ها ، اتحادیه ها و اتاق های تعاون در سراسر کشور و همچنین کارکنان و مدیران ساعی و خدوم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، انجمن علمی تعاون و خانه تعاونگران ایران (اعم از ملی و استانی) تبریک عرض نموده، توفیق آنان را در تقویت و گسترش بخش تعاونی از درگاه خداوند متعال مسالت می‌نماید.

علی حسین شهریور

دبیرکل خانه تعاونگران
Share/Save/Bookmark