«اتحادیه امکان» و بدهی کارگران
نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه هفته آینده جلسه‌ای با اعضای اتحادیه امکان به‌منظور رسیدگی به بدهی کارگران برگزار خواهد شد، گفت: در صورتی که به‌صورت تفاهمی این موضوع حل نشود از طریق قانونی آن را دنبال خواهیم کرد.
کد مطلب: 3726
جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۴
 
اولیا علی بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در واکنش به گزارش هفته پیش تسنیم درباره اینکه آیا موضوع طلب کارگران از اتحادیه امکان پیگیری شده است، اظهار کرد: هرکس هرگونه بدهی به کارگران دارد شرعاً و قانوناً موظف به پرداخت آن است.
وی گفت: در دولت‌های گذشته سیاسی‌کاری‌هایی در وزارت کار انجام می‌شد، به‌دلیل همین سیاسی‌کاری‌ها این ابهام وجود دارد: آیا این بدهی صحت دارد یا خیر؟
علی‌بیگی ادامه داد: بارها از سوی نمایندگان کارگران و کارفرمایان این موضوع بیان شده است که وزارت کار و اتحادیه امکان به کارگران بدهکار هستند.اما سؤال اینجاست: چرا در زمانی که رأس قدرت بودند هیچ اقدامی نکردند؟
وی تأکید کرد: نمایندگان کارگری از اول معتقد بودند به‌دلیل اینکه کارگران چند میلیارد از وزارت کار طلب دارند این موضوع کنار مطالبه از اتحادیه امکان پیگیری حقوقی شود که نمایندگان دولت و کارفرمایان مخالف بودند.
این فعال کارگری عنوان کرد: در آن زمان کارفرمایان بنا به دلایلی زیر بار پیگیری نمی‌رفتند و حالا که دولت تغییر کرده خواهان مطالبات شدند و کارگران را مقصر می‌دانند.
علی‌بیگی با تأکید بر اینکه طلب کارگران از اتحادیه امکان یک موضوع اقتصادی است و نباید با نگاه سیاسی دنبال شود، بیان کرد: شورای عالی باید به این موضوع رسیدگی کند و ما نیز به‌عنوان نماینده کارگران در شورای عالی کار در راه رایزنی برای حل این موضوع هستیم.
وی تأکید کرد: در صورتی که بدهی اتحادیه امکان و وزارت کار به کارگران احراز و مشخص شود که این موضوع سیاسی‌کاری نیست، در صورتی که به‌صورت تفاهمی برطرف نشود از طریق مراجع قانونی آن را دنبال خواهیم کرد.
این فعال کارگری افزود: عده‌ای به‌دنبال این بودند که اتحادیه امکان را به تصرف خود درآورند و به همین دلیل زمانی که انتخابات هئیت مدیره این اتحادیه بزرگ کارگری مطرح شد، مباحث این‌چنینی را بیان می‌کردند.
علی‌بیگی گفت: علائمی وجود دارد که نشان دهنده سیاسی‌کاری در بحث بدهی اتحادیه امکان به کارگران است چرا که برای موضوع اقتصادی, در زمان انتخابات هئیت مدیره امکان آغاز شد.
وی ادامه داد: اکنون به‌منظور رسیدگی به این موضوع جلساتی را با اعضای هئیت مدیره امکان برگزار کرده‌ایم و مقرر شده است در نشست‌های دیگر با اعضای اتحادیه امکان موضوع بدهی کارگران شفاف سازی شود.
خبرگزاری تسنیم هفته گذشته در گزارشی مفصل با عنوان «فصل تازه از ماجرای بدهی 12 میلیاردی اتحادیه امکان به کارگران/ «امکان» بدهی را انکار کرد» به این موضوع پرداخته بود.
Share/Save/Bookmark