۲۵ درصد اشتغال لرستان در بخش کشاورزی است
کد مطلب: 456
دوشنبه ۵ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۳۴
۲۵ درصد اشتغال لرستان در بخش کشاورزی است
 

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن لرستان، گفت: ۲۵ درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است.

به گزارش توکانیوز و به نقل از خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ایسنا) - دکتر"سلاحورزی" شامگاه گذشته در جلسه شورای اداری استان، افزود: استان لرستان در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن و تجارت دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی است اما متاسفانه شرایط و بستر مناسب جهت استفاده از قابلیت‌ها فراهم نشده بود که در سالهای اخیر با تلاش استانداري قدمهای خوبی برداشته شده و در حوزه اقتصاد و ظرفیت‌های استان چشم اندازی امیدبخش می توان دید.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن لرستان با بیان اینکه در لرستان ۲.۸ میلیون تن محصولات غذایی، با ارزش افزوده بیش از یک هزار میلیارد تومان وجود دارد، اظهار کرد: در این راستا ۱۴۵هزار فرصت شغلی ایجاد شده که ۲۵ درصد اشتغال استان در بحث کشاورزی است.
وی با اشاره به اینکه لرستان منابع پایه مانند آب و خاک با مرغوبیت به وفور دارد، یادآور شد: این مهم باعث می‌شود زمینه خودکفایی و صدور محصولات مازاد به استانهای دیگر و خارج کشور فراهم شود.
سلاحورزی تصریح کرد: در استان ۸۰۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت داریم که ۲۵ درصد آنها آبی و ۷۵ درصد آنها دیم است، همچنین ۱۱ درصد روان آبهای کشور در استان استفاده می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه با بهره‌برداری از سدهای در دست احداث یک میلیارد مترمکعب آب تامین و یکصد هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: با یارانه‌هایی که دولت برای اجرای آبیاری مدرن به استان تخصیص داده است پیش‌بینی می‌شود که راندمان آبیاری استان افزایش يافته و تولید محصولات باغی از ۲.۸ میلیون تن وضع موجود افزایش چشمگیری داشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن لرستان، اضافه کرد: استان در حوزه تولید حبوبات مقام نخست کشور را دارد و در استان ۱۳۰ هزار تن حبوبات تولید می‌شود و نیاز است که توسعه بازار و بازاریابی حبوبات در اولویت قرار گیرد؛ همچنین ۵۰۰ هزار تن سبزیجات برگی در استان تولید و باید فناوری بسته‌بندی و توزیع آن نیز مورد توجه قرار گیرد.

Share/Save/Bookmark