باید مردم را به صورت واقعی به انتخابات دعوت کنیم
کد مطلب: 8757
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۰
 
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: اخلاق در این روزها صدمه دیده و آغاز اخلاق راستگویی، وفای به عهد و این است که حقیقت‌ها و واقعیت‌ها را تحریف نکنیم اگر خدای ناکرده واقعیت‌ها معکوس گفته شود و اذهان مردم را به‌گونه‌ای مشوّش کند که مردم نسبت به اصل نظام دچار تردید شوند، اخلاق زیر پا گذاشته شده؛ انتخابات مهم است اما اخلاق از انتخابات هم مهم‌تر است؛ در واقع اخلاق هدفِ غایی اسلام و انقلاب است.
وی افزود: توجه و نگاه به مردم و جدی گرفتن آنها اهمیت دارد و نمی‌توانیم با افکار عمومی و حضور آن‌ها شوخی کنیم؛ ما باید مردم را به‌طور واقعی به انتخابات دعوت کنیم و واقعیت‌ها را به آن‌ها بگوییم، در واقع باید از آغاز تا پایان انتخابات باید مردم‌سالاری حاکم باشد؛ نقش مردم باید واقعی و پررنگ باشد و مردم باید احساس امید کرده و از نظام خود دفاع کنند و ببینند نظام هم برای آن‌ها ارزش واقعی و قانونی قائل است.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در این انتخابات جفاهای و ظلم‌های بسیار بدی شد و یک مورد از جفاها را مقام معظم رهبری در زمینه احراز صلاحیت‌ها اشاره فرمودند و این یک مسئله مهم بود؛ ایشان دستور دادند که جبران شود و اینکه جبران شد یا نشد، مسئله دوم است.

روحانی ادامه داد: در این انتخابات جفاهای فراوانی صورت گرفت و بدترین جفا، جفا به نظام است؛ اگر بناست تمام این 42 سالِ گذشته نقضِ قانون، فساد، زیر پا گذاشتن حقوق و اجرا نکردن مصالح مردم باشد و همه اقدامات بر خلاف مصلحت جامعه و کشور بوده باشد که پس برای چه انقلاب کردیم؟ چون‌که تمام این مدت اینطور گذشته است بعد از انقلاب، بعد از دوره‌ی امام(ره) که ریاست جمهوری و نخست‌وزیر وظایفی داشت، بعد از اصلاح قانون اساسی که همه‌ی اختیارات اجرایی را به رئیس‌جمهور سپرده شده، 5 دوره داشتیم و اینطور که گفته می‌شود که انگار تماماً خراب بوده و برخلاف خواستِ مردم و انقلاب رخ داده است.

وی خاطر نشان کرد: از یک‌طرف به نظام ظلم شد و از یک‌طرف هم به مردم ظلم می‌شود؛ اینکه گفته می‌شود "در این 8 سال هیچ کاری نشده"، ظلم به مردم است ؛ صنعت، کشاورزی و بسیاری از زیرساخت‌ها دست مردم است و اگر می‌گوییم کاری نشده یعنی ملت کاری نکرده است این توهین به ملت است، لااقل گفته شود این 4 میلیون کشاورز، 5 میلیون کاسب کار و این 15 میلیون کارگر کار درستی انجام دادند و گفته نشود که همه‌اش بد بوده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از طرف دیگر به کارگزاران نظام ظلم می‌شود، دولت یک نفر و فقط هیئت وزیران نیست؛ صدها هزار نفر در سراسر کشور از کارگزاران دولتی هستند و میلیون‌ها نفر که عضو دولت می‌باشند و وقتی توهین می‌شود یعنی به میلیون‌ها نفر اهانت می‌شود.

روحانی گفت: وقتی گفته می‌شود رشد اقتصادی در این 8 سال صفر بوده، دروغ است و اگر حقیقت را قلب کنیم، واقعیت را می‌توانیم منحرف کنیم؟ می‌توانیم بگوییم در کشور کارخانه نداریم؟ اگر هزاران کیلومتر جاده و راه‌آهن و صدها طرح مهم در این یکی- دوسال اخیر افتتاح شده، یعنی رخ نداده است؟!

وی افزود: البته در این روزها نکات خوب هم مطرح شد و معلوم شد که برخی دستگاه‌ها خیلی خوب هستند و قوه قضائیه، قوه مقننه و نیروهای مسلح الحمدلله بی‌ایراد هستند و فقط دولت ایراد دارد و اگر دولت تغییر کند همه‌چیز درست می‌شود! پس اگر در کشور ایرادی است فقط متعلق به دستگاه اجرایی است سایر دستگاه‌ها ایرادی ندارند؟ در این انتخابات فهمیدیم که همه جای کشور خوب، سالم و بی‌نقص است و فقط اشکال در این دولت است.
Share/Save/Bookmark