قیمت دلار کاهشی شد
کد مطلب: 8685
سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۱
 
تشدید نوسانات ارزی در روز‌های اخیر و امروز موجب شد تا رکورد‌های نجومی برای قیمت دلار در بازار به ثبت برسد و دلار نرخ‌های بالای ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان را برای ساعتی ثبت کرد.

به گزارش تسنیم، اما دلار خیلی در این کانال قیمتی دوام نداشت و از ساعتی قبل از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان به کانال ۱۹ هزار تومان بازگشته و هم اکنون قیمت فروش دلار ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان شده است؛ فعالان بازار می‌گویند از صبح تعداد زیادی از افرادی که قصد فروش داشتند، نسبت به فروش دلار‌های خود اقدام کرده اند.

ضمن اینکه خبر‌های رسیده از بازار طی روز جاری، بیانگر افزایش عرضه از سوی بازارساز بوده است؛ هرچند کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از مسولان مربوطه حکایت از آن دارد که عرضه سنگین ارز توسط بازار ساز خریداری نداشته است.

خبرنگار تسنیم کسب اطلاع کرد که علیرغم عرضه سنگین بازار ساز در بازار امروز کمتر از ۳ میلیون دلار از عرضه ۵۵ میلیون دلاری خریداری شده است.

دربین صرافی‌ها گفته میشود که به نظر می‌رسد در قیمت‌های رایج این روز‌های بازار خریدار واقعی چندانی برای ارز وجود ندارد. این صرافی‌ها پیش بینی می‌کنند که حضوربازار ساز در بازار ارز در روز‌های آینده ادامه پیداکند.

افزایش عرضه از سوی بازار ساز و همچنین افزایش تعداد فروشنده‌ها در بازار ارز از مهمترین دلایل کاهش قیمت دلار در چند ساعت اخیر بوده است.

علاوه بر این فعالان بازار ارز می‌گویند: امروز در بازار متشکل ارزی نیز عرضه زیاد شده است؛ و این میزان عرضه باعث شده تا مدار صعودی قیمت‌ها در بازار تغییر جهت دهد و از ساعتی قبل سیر نزولی در بازار آغاز شده است.

تعدادی از بازاری‌ها می‌گویند: با آغاز روند نزولی قیمت‌ها در بازار، باید منتظر کاهش شدید قیمت‌ها در بازار طلا و سکه و ارز باشیم.

در هفته‌های اخیر همزمان با نمایان شدن آثار اقتصادی شیوع کرونا و کاهش صادرات و واردات بخاطر محدودیت‌های مرزی و کاهش درآمد‌های نفتی و قطعنامه اخیر شورای حکام، بازار ارز شاهد روز‌های متلاطمی بود که در نتیجه آن قیمت دلار رکورد‌های بالای ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان را نیز ثبت کرد.

بانک مرکزی و دولت، اما معتقدند التهابات ارزی و شوک فعلی در بازار ارز موقتی است و در روز‌های آینده تمام می‌شود؛ یکی از دلایل مهم نوسانات اخیر ارزی، عدم بازگشت ارز‌های صادراتی به کشور است.

موضوعی که باعث شده تا وزارت صمت و بانک مرکزی سخت‌گیری‌هایی را برای صادرکنندگان متخلف در نظر بگیرند از ابطال کارت بازرگانی تا معرفی اسامی آن‌ها در رسانه‌ها و ...

طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی از ۷۲ میلیارد صادرات غیرنفتی تنها ۴۵ میلیارد ارز به کشور بازگشت و ۲۷ میلیارد دلار باید تا پایان تیر از سوی صادرکنندگان برگردد. فعالان بازار معتقدند با بازگشت ارز‌های صادراتی به کشور، قیمت ارز ریزش شدیدی را تجربه خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark