مدیرکل دفتر امور بین الملل وزارت کار: اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به عراق و آموزش های فنی و حرفه ای دو حوزه مهم همکاری با عراق است
دومین نشست بین المللی کردن فعالیت های اقتصادی تحت عنوان" آشنایی با ظرفیت های اقتصادی عراق" با حضور مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رایزن بازرگانی و رایزن رسانه ای سفارت عراق در تهران، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و جمعی از مدیران ستادی، شرکت هاو هلدینگ های شستا و صندوق بازنشستگی و روسای شرکت ها و اتحادیه های تعاونی کشور برگزار شد.
کد مطلب: 8027
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۹
 
به گزارش توکانیوز مدیرکل دفتر امور بین الملل در نشست آشنایی با ظرفیت های اقتصادی عراق: اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به عراق و آموزش های فنی و حرفه ای دو حوزه مهم همکاری با عراق است به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این نشست، علی حسین شهریور مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با توجه به بازار گسترده و در دسترس عراق، خواستار برنامه ریزی جهت حضور بلند مدت فعالان اقتصادی در بازار این کشور شد و گفت: در همین راستا کمیته عراق در دفتر امور بین الملل تشکیل و در حال برنامه ریزی و پیگیری تحقق این هدف است . وی گفت: اعزام نیروی کار ماهر ایرانی به عراق و آموزش های فنی و حرفه ای از دو حوزه مهم همکاری با عراق است. شهریور با اشاره به اینکه بازار عراق برای تولیدات کشاورزی، صنعتی و معدنی ما فرصت بسیار بزرگی است، گفت: بخش تعاونی، شرکتها و هلدینگها باید سهم مناسبی از بازار، تجارت و بازسازی عراق را داشته باشند. مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عراق سودآورترین شریک تجاری ایران است، تاکید کرد: برای ادامه تجارت به عراق باید وارد مرحله جدید یعنی سرمایه‌گذاری مشترک با این کشور شد. وی افزود: باید برندهای معتبر و صنایع ریشه دار در بخش های مصالح ساختمانی، موادغذایی، محصولات کشاورزی، شوینده‌ها و محصولات بهداشتی که مهمترین اقلام مورد نیاز عراق است برای حضور بلندمدت در بازار عراق برنامه ریزی کنند و سیاست بازار سازی با حفظ بازار را نهادینه کنند. در ادامه این نشست حمزه محسن علی محمود رایزن رسانه ای سفارت عراق گفت: روابط دو کشور بسیار عمیق تر از آن است که تحت تاثیر فضاهای رسانه ای منفی دشمنان دو کشور قرار گیرد و راهپیمایی اربعین شاهد این مدعاست. همچنین عقیل موسوی رایزن بازرگانی عراق نیز با اشاره به فرصت های بی شمار و استثنایی در عراق بعد از جنگ و در ایام بازسازی، بیان کرد: می توان این همکاریها را در پنج بخش صنعتی، نیرو از جمله برق و نفت، کشاورزی، مواد غذایی و بازسازی راه ها جاده ها و پل سازی تقسیم کرد. وی ادامه داد: کشورش آماده هر گونه همکاری در هریک از این حوزه ها با طرف های ایرانی است. حسینی دبیر کل اتاق بازرگانی ایران و عراق نیز اطلاعات مبسوط و کاملی از اوضاع اقتصادی عراق، ظرفیت های تجاری و بازرگانی، راههای ورود به بازار عراق و همچنین فرصت های سرمایه گذاری جهت همکاری های مشترک و دوجانبه با این کشور را در این نشست ارائه کرد. در پایان این نشست، به پرسش های فعالان اقتصادی در رابطه با نوسانات ارزی و روابط بانکی، همسویی بین دستگاههای ایرانی در ارتباط با همکاری منسجم و یکپارچه با عراق، تسهیل صدور ویزا برای تجارو بازرگانان فعال در این کشور، اجازه ترانزیت مستقیم و بررسی صدور مجوز اقلام دارویی و دیگر محصولات تولیدی ایران حاضر در جلسه جهت تسهیل همکاری پاسخ داده شد. گفتنی است: پیش از این نخستین نشست با عنوان آشنایی با ظرفیت های اقتصادی ساحل عاج برگزار شده بود.
Share/Save/Bookmark