از نظر بیمه تامین اجتماعی، تمام افرادی که در نقاط روستایی و عشایری به طور ثابت ساکن هستند، می توانند بیمه شوند.
کد مطلب: 1302
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۹
از نظر بیمه تامین اجتماعی، تمام افرادی که در نقاط روستایی و عشایری به طور ثابت ساکن هستند، می توانند بیمه شوند.
 

 به گزارش توکانیوز و به نقل از ایرنا  ˈعبدالرضا شیخ الاسلامیˈ افزود: از نظر بیمه تامین اجتماعی، تمام افرادی که در نقاط روستایی و عشایری به طور ثابت ساکن هستند، می توانند بیمه شوند.
وی در ادامه بیان داشت: اما چون این بیمه (بیمه سلامت ایران)اختیاری است و به خواست خود افراد و خانواده ها بستگی دارد، پوشش بیمه کامل نیست.
شیخ الاسلامی اظهار داشت:در بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر، دوسوم حق بیمه را دولت به عهده گرفته و یک سوم را افراد بیمه شده باید بپردازند. طبق این طرح، تاکنون حدود ۸۰۰ هزار خانوار روستایی و عشایری بیمه شده اند.
وی در خصوص تشکیل سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: براساس بند ˈبˈ ماده ۳۸ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه و تکلیف قانونی دولت مبتنی بر ادغام بخش های بیمه درمانی تمام صندوق های موضوع ماده ˈپنجˈ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ˈپنجˈ قانون محاسبات عمومی کشور در سازمان بیمه خدمات درمانی، اساسنامه سازمان بیمه سلامت ایران با مشارکت فعال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تدوین و به دولت ارسال شد. این طرح پس از طی مراحل قانونی و تایید شورای نگهبان و مجلس در مرداد ماه ۱۳۹۱ به این وزارتخانه جهت اجرا ابلاغ شده است و درحال حاضر مراحل اجرایی شدن را می گذراند.
وی بیان داشت: یکی از اقدامات ارزشمند و ماندگار دولت ، پرداخت حق بیمه گروه های جدید همچون صیادان، قالیبافان، خادمان مساجد، زنبور داران، هنرمندان، رانندگان وسایل حمل و نقل برون شهری و درون شهری و... بوده است.
وی ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی برخی از این گروهها نظیر قالیبافان، خادمان مساجد و رانندگان برون شهری تابع قوانین خاص است و در هر مورد سهم معینی از حق بیمه بر عهده دولت است که هر سال در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی و پرداخت می شود. به طور مثال از کل ۲۷ درصد حق بیمه تامین اجتماعی، برای خادمان مساجد، باربران و بافندگان فرش ۲۰ درصد و برای رانندگان ۱۰ درصد بر عهده دولت است.

Share/Save/Bookmark