افزایش 24.5 درصدی هزینه خانوارها در سال 91/ تهرانی‌ها پر هزینه‌ترین و پردرآمدترین خانوارها
گزارش بانک مرکزی از دخل و خرج خانوارها در سال 91 نشان از افزایش 24.5 درصدی هزینه‌ها و 25 درصدی درآمدها دارد، این درحالی است که میزان کسری بودجه خانوارها سالانه بیش از یک میلیون تومان اعلام شده است.
کد مطلب: 4165
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۰
افزایش 24.5 درصدی هزینه خانوارها در سال 91/ تهرانی‌ها پر هزینه‌ترین و پردرآمدترین خانوارها
 

به گزارشتوکا نیوز وبه نقل از  خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بانک مرکزی گزارش دخل و خرج خانوارها در سال ۱۳۹۱ را در مناطق شهری ایران منتشر کرد.افزایش ۲۴.۵ درصدی هزینه خانوارها


بر این اساس در سال مورد گزارش متوسط هزینه ناخالص سالانه یک خانوار شهری حدود ۲۱ میلیون و ۶۵۴ هزار تومان معادل ماهانه حدود یک میلیون و ۸۰۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است که نسبت به سال ۹۰ از ۲۴.۵ درصد افزایش برخوردار شده است.

بر این اساس ۲۶.۲ درصد از هزینه خانوارها معادل پنج میلیون و ۶۸۴ هزار و صد تومان مربوط به گروه هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها است که نسبت به سال ۹۰ از افزایش ۳۱.۴ درصدی برخوردار شده است.

همچنین از کل هزینه ناخالص خانوارها ۰.۴ درصد به گروه دخانیات اختصاص داشته که از ۵۴.۶ درصد افزایش نسبت به سال ۹۰ برخوردار شده است.

بر این اساس هزینه گروه پوشاک و کفش از کل هزینه‌های ناخالص خانوار حدود ۴.۵ درصد بوده که نسبت به سال ۹۰ از ۲۳.۶ درصد افزایش برخوردار شده است.

نتایج این بررسی حاکی از آن است که ۳۲.۹ درصد از کل هزینه‌های یک خانوار مربوط به گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها بوده که نسبت به سال قبل ۳۳.۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، با توجه به تغییر نکردن قیمت آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها در سال ۹۱ در مقایسه با سال ۹۰ ، بخش عمده‌ای از این هزینه مربوط به مسکن بوده است.

براساس این نتایج بررسی از کل هزینه‌های ناخالص خانوارها ۴.۵ درصد به گروه اثاث، لوازم و خدمات، ۵.۵ درصد بهداشت و درمان، ۹.۴ درصد حمل ونقل، دو درصد ارتباطات، ۲.۳ درصد تفریح وامور فرهنگی، دو درصد تحصیل، ۲.۱ درصد رستوران و هتل و ۸.۲ درصد به گروه کالاها و خدمات متفرقه اختصاص داشته است.

بنا به گزارش بانک مرکزی هزینه خانوارها در مقایسه با سال ۹۰ در گروه‌های بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات تحصیل و ا مور فرهنگی، رستوران و هتل و کالاها و خدمات متفرقه به ترتیب ۲۷.۵، ۰.۴، ۱۲، ۸.۱، ۱۵.۴، ۱۴.۱ و ۲۰.۶ درصد افزایش داشته است.افزایش ۲۵ درصدی درآمد خانوارها


گزارش بانک مرکزی نشان از آن دارد که متوسط درآمد پولی و غیر پولی ناخالص سالانه یک خانوار شهری حدود ۲۰ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۰۰ تومان معادل ماهانه یک میلیون و ۷۴۲ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که ۷۰.۸ درصد آن را درآمد پولی ناخالص و ۲۰.۹ درصد آن درآمد غیر پولی تشکیل داده است.

بنا به اعلام بانک مرکزی در مورد درآمد خانوارها امکان کم گویی وجود دارد.

براین اساس در سال ۱۳۹۱ کل درآمد پولی و غیر پولی خانوارها نسبت به سال قبل حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است که میزان افزایش درآمد پولی خانوارها معادل ۱۹.۸ درصد و درآمد غیر پولی ۳۹.۸ درصد بوده است.

بر این اساس در بین درآمدهای پولی ناخالص خانوارها درآمد از مزد و حقوق بخش دولتی و عمومی ۵.۳ درصد، مزد و حقوق بخش خصوصی ۱۵.۹، مشاغل ازاد کشاورزی ۱۰.۲ ، مشاغل آزاد غیر کشاورزی ۲۴.۸، درآمدهای متفرقه ۲۵.۳ و درآمد حاصل از فروش کالاهای دسته دوم ۲۸.۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

همچنین در بین درآمدهای غیر پولی بیشترین سهم معادل ۷۷.۷ درصد به ارزش اجاره مسکن شخصی اختصاص داشته که معادل ۲۲.۷ درصد از کل درآمدهای پولی و غیر پولی را تشکیل می‌دهد.بر این اساس بررسی متوسط هزینه ناخالص سالانه خانوارهای ساکن در مناطق شهری استان‌های مختف نشان می‌دهد که استان تهران با درآمد حدود ۲۹ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان (ماهانه حدود دو میلیون و ۴۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان) بیشترین و استان هرمزگان با حدود ۱۱ میلیون و ۴۹۹ هزار و ۴۰۰ تومان (ماهانه حدود ۹۵۸ هزار و ۳۰۰ تومان) کمترین هزینه را به خود اختصاص دادند همچنین از نظر متوسط درآمد استان تهران با حدود ۲۹ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۶۰۰ تومان (ماهانه حدود دو میلیون و ۴۴۱ هزار و ۸۰۰ تومان) بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۲ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان (ماهانه حدود یک میلیون و ۳۷ هزار و ۴۰۰ تومان)کمترین درآمد را دارا بودند.

انتهای پیام

Share/Save/Bookmark