برگزاری کارگاه آموزشی بیمه بیکاری در خوزستان
واحد حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری موسسه کار و تأمین اجتماعی، اقدام به برگزاری یک کارگاه آموزشی یک‌روزه با موضوع بیمه بیکاری در سالن اجتماعات سازمان تأمین اجتماعی خوزستان نمود.
کد مطلب: 7395
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
 
به گزارش توکانیوز به نقل از خبرنگار ایلنا از خوزستان، کریم یاوری مدیرکل حمایت مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص این کارگاه آموزشی و وضعیت موجود، گفت: بر اساس گزارش مدیرعامل تأمین اجتماعی، پس از گذشت 12 سال برای اولین بار (منابع) بیمه بیکاری طی عملکرد سال‌های 93و94 از (مصارف) پیشی گرفت. - بر اساس برنامه‌های تنظیمی گسترش دامنه پوشش بیمه بیکاری با رویکرد کاهش مدت ماندگاری مقرری‌بگیران در بیمه بیکاری و مقرری‌بگیری از طریق هدایت مقرری‌بگیران به اشتغال مجدد و توانمندسازی و ارتقا ء مهارت مقرری‌بگیران در دستور کار قرار دارد.
- اساس تشکیل جلسات کارگاه‌های آموزشی حسب دستور و تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت هم‌فکری، هم‌اندیشی، دانش‌افزائی و کارآمدی در جهت ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به جامعه هدف و خدمت بگیران و تولیدکنندگان، کارفرمایان و کارآفرینان و کارگران عزیز است.
- بیمه بیکاری به کارگران قبلاً شاغل که بدون میل و اراده از کار بیکار شده‌اند با داشتن حداقل یک سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و حق بیمه بیکاری که 3 درصد است و از سوی کارفرمایان پرداخت می‌گردد و به کارگران مجرد حداقل 6 ماه و حداکثر 36 ماه پرداخت می‌گردد.
- حسب دستور تأکیدی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، واگذاری امور غیر حاکمیتی و تصدی‌گری با رعایت موارد قانونی و تشریفات اداری و طی فرآیند و مراحل نحوه چگونگی واگذاری پس از الکترونیکی شدن تمام فرایندها صرفاً در چهارچوب موازین و مقررات قانونی قابل‌ واگذاری به بخش خصوصی است.
- تشکیل کارگروه‌های مشترک فی‌مابین ستاد وزارت خانه، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و در استان‌ها و شهرستان‌های تابعه حسب دستور و تأکید وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حل فصل مشکلات کارگران و بنگاه‌های اقتصادی بسیار مؤثر و کارساز و گره‌گشا بوده است.
- مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در سراسر کشور بدون هیچ‌گونه محدودیتی به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای برای مهارت‌آموزی و در ارتقاء مهارت و حرفه‌ای که قبلاً در آن شاغل بوده‌اند با پرداخت هزینه آموزشی از منابع بیمه بیکاری معرفی می‌گردند.
- نماینده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید اعلام کرد: تعاون، اساس تشکیل و مصوبه دولت در خصوص کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها و نیز کارگروه ملی توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام و با استقبال سایر وزاتخانه‌ها مواجه و در جهت رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی حائز اهمیت و قابل‌توجه بوده است.
- در طرح رونق تولید که در کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها طرح‌ها بررسی می‌گردد تاکنون از حدود 58 هزار ثبت‌نام انجام‌گرفته، حدود 33 هزار پرونده به بانک‌ها رفته و به حدود 17 هزار بنگاه اقتصادی تسهیلات پرداخت شده است.
- در بحث حمایت از مشاغل، توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی و همکاری و پیگیری مؤثر و حل‌وفصل مشکلات بنگاه‌ها به دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی جزو یکی از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت خانه است. همچنین با هم نگری و هم‌اندیشی با مدیران بنگاه‌های اقتصادی مشکلات طی سال‌های گذشته از ریزش نیروی انسانی و اخراج کارگران جلوگیری شده است.
Share/Save/Bookmark