آغاز پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا/ مشمولان دریافت تسهیلات به بانک‌ها مراجعه کنند
کد مطلب: 8680
يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۸
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یکی از سیاست های بانک مرکزی در زمان شیوع کرونا، پرداخت وام به کسب و کارهای آسیب دیده از شرایط به وجود آمده است؛ برهمین اساس متقاضیان بعد از تشخیص بانک مرکزی و سامانه کارا می توانند به بانک‌های معرفی شده مراجعه کنند.

بر اساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی، اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا تولید در بخش‌ها و رسته‌های تعیین شده از سوی وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تحقیقات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی که فعالیت‌های آنها در دوره شیوع کرونا با اختلال مواجه شد، مشمول این تسهیلات می‌شوند. این تسهیلات تنها به متقاضیانی تخصیص خواهد یافت که در سامانه «کارا»ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کرده و به بانک معرفی شده باشند.

برهمین اساس، بانک‌ها با هدف کمک به صاحبان کسب و کارهای آسیب‌دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا و همچنین حفظ اشتغال و تامین هزینه‌های عملیاتی این واحدها، به معرفی‌شدگان سامانه «کارا» تسهیلات پرداخت می‌کند.

این تسهیلات برای شاغلین در واحدهای کسب و کار با تعداد کمتر از ۵۰ نفر به ازای هر شاغل ۱۲۰ میلیون ریال در دو مرحله به صاحب مجوز کسب و کار پرداخت می‌شود که ۷۰ درصد آن برای پرداخت دستمزد شاغلین و ۳۰ درصد برای هزینه‌های عملیاتی واحد کسب و کار آسیب‌دیده از کرونا اختصاص خواهد یافت.

ضمن اینکه این تسهیلات برای کسب و کارهایی که از شیوع این بیماری بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده‌اند، به ازای هر شاغل ۱۶۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده که در دو مرحله به فاصله یک ماه پرداخت می‌شود و ۵۰ درصد تسهیلات به منظور پرداخت دستمزد شاغلان و ۵۰ درصد برای هزینه‌های عملیاتی مرتبط با کسب و کار در نظر گرفته شده است.

گفتنی است، مکانیسم واریز مبالغ این تسهیلات به حساب نیروی کار و کارفرما در زمان انعقاد قرارداد به تأیید سازمان تأمین اجتماعی خواهد رسید و در سامانه «کارا» درج می‌شود. البته نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصد و زمان بازپرداخت آن ۲۴ ماهه است و با سه ماه تنفس در اختیار متقاضیان و واجدان شرایط قرار می‌گیرد.

همچنین رانندگان مسافربری درون و برون‌شهری خویش‌فرمای بیمه‌پرداز نیز در قالب این طرح تا سقف ۶۰ میلیون ریال به صورت یک‌جا از این تسهیلات استفاده خواهند کرد.

به گزارش تسنیم، بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا از امروز می توانند برای تکمیل فرآیند دریافت وام، به شعب منتخب بانک ها مراجعه کنند. و همانطور که در بالا هم اشاره کردیم بازپرداخت این تسهیلات از مهر ماه با سه ماه تنفس آغاز می‌شود.
Share/Save/Bookmark