560 هزار یزدی عضو تعاونی ها هستند
کد مطلب: 7582
پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲
 

به گزارش توکا نیوز ، علی‌حسین شهریور ظهر امروز در دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر استان یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۱ هزار تعاونی در کشور فعال هستند و ۴۵ میلیون نفر به عضویت این تعاونی‌ها درآمده‌اند، اظهار داشت: با این حساب می‌توان گفت ۹۰ درصد جمعیت کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم با تعاونی‌ها در ارتباط هستند.

وی بیان کرد: با توجه به آمار تعاونی‌ها و تعداد اعضا، انتظار اشتغالزایی و اثرگذاری در اقتصاد کشور از این بخش بسیار بالا است در حالی که هم‌اکنون سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور بین پنج تا شش درصد است.

شهریور خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها در حوزه اشتغالزایی نیز فعالیت قابل توجهی نداشته اند و سرانه اشتغال در بخش خصوصی بسیار بیشتر از بخش تعاونی است که در این بخش انتظار فعالیت و اثرگذاری بیشتری از تعاونی‌ها وجود دارد.

وی، فرصت شغالی فراهم شده توسط ۱۰۱ هزار تعاونی فعال در کشور را ۶۰۰ هزار مورد اعلام کرد و افزود: با توجه به نقش اثرگذار تعاونی‌ها، سرانه اشتغال در بخش تعاون باید افزایش پیدا کند.

دبیرکل خانه تعاونگران کشور با تاکید بر اینکه رشد و توسعه فعلی کشور مدیون تعاونی‌ها است، تصریح کرد: به طور قطع اگر از همه ظرفیت‌های بخش تعاونی استفاده شود، می‌توانیم شاهد رشد و توسعه جدی‌تری در اقتصاد کشور باشیم.

شهریور، یزد را از جمله استان‌های فعال در حوزه تعاون خواند و اظهار داشت: یزد به لحاظ تعداد تعاونی‌های فعال رتبه ۱۱ را در سطح کشور دارد به نحوی که در حال حاضر ۳ هزار و ۷۶ تعاونی در این استان فعالیت دارند که سه درصد تعاونی‌های کل کشور را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در استان یزد ۵۶۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۱۳۰ هزار نفری، عضو تعاونی‌ها هستند، اظهار داشت: سهم تعاونی‌های یزد در ایجاد شغل، ۱.۵ درصد است.

شهریور ادامه داد: به رغم اقبال مردم یزد از بخش تعاونی، به نظر می‌رسد تعاون هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده و لازم است در استانی نظیر یزد از ظرفیت‌های موجود استفاده بهتری شود.

وی تاکید کرد: تعاونی‌ها باید خود را باور کنند و فعالیتشان را گسترش دهند و بتوانند به طور مستقیم با مصرف‌کننده و جامعه هدف خود ارتباط برقرار گنند.

دبیرکل خانه تعاونگران کشور همچنین خواستار تشکیل شورای عالی تعاون به صورت مستمر حداقل ماهی یکبار شد و افزود: باید زمینه ایجاد همدلی همه نهادهای مرتبط با تعاونی‌ها فراهم شود که شورای عالی تعاون می تواند در این زمینه اثرگذار باشد.
Share/Save/Bookmark