شریعتمداری در جریان بازدید از شرکت کروز عنوان کرد: توجه ویژه به تأمین نیازهای جامعه کارگری در حوزه بهداشت و امنیت شغلی نیروی انسانی
کد مطلب: 8662
يکشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۵
 
محمد شریعتمداری در جریان بازدید از شرکت کروز از تلاش های این شرکت در زمینه منابع انسانی و رعایت موارد ایمنی قدردانی کرد و گفت : بدون حضور مدیریت شرکت با کارگران گفت و گوی صمیمانه داشتم . با توجه به فعالیت گسترده ای که شرکت کروز در کشور به عهده دارد هم در زمینه وضعیت ایمنی و بهداشت کارگاههای موجود و هم در زمینه تأمین حقوق اولیه زندگی کارگران عملکرد مناسبی داشته است.
وی ادامه داد: بعلاوه مدیریت این مجموعه توجه ویژه ای به تأمین نیازهای جامعه کارگری در حوزه بهداشت و امنیت شغلی نیروی انسانی خود دارد و کارگران نیز نسبت به مدیریت احساس رضایت دارند.
شریعتمداری بر برنامه ریزی برای تولید خودرو در این مجموعه تاکید و تصریح کرد: نکته قابل توجه اینکه 70 درصد کارکنان این شرکت را بانوان و شماری از آنان را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند که این امر حائز اهمیت است.
وی اظهار داشت: به رغم فشارها و محدودیت هایی که در تولید صنعتی کشور با آن مواجه بودیم، همین صنعتگران در تولید قطعاتی که از خارج وارد می شد تلاش بسیار و عملکرد موثری داشتند و علاوه بر تولید و تامین قطعات مهم ایربگ خودرو که پیش از این به کشور وارد می شد، موفق به طراحی ماشین آلات و تجهیزات خاص شدند که بسیار ارزشمند است.
شریعتمداری اظهار داشت: به لطف خدا و تلاش این صنعتگران در تولید بخش قابل توجهی از قطعات به خودکفایی رسیدیم و شاهد رشد صعودی در حوزه صنعت کشور هستیم که آثار آن در اشتغال نیز ملموس است.
وی افزود: با وجود آنکه تعادل اشتغال در جهان به تبع شیوع ویروس کرونا بر هم خورده و منجر به بیکاری 35 میلیون کارگر در سطح جهان شده است، در کشورمان تا پیش از شیوع این ویروس، شاهد شرایط بهبود یافته ای بودیم و امیدواریم پس از عبور از این شرایط شاهد ادامه این روند باشیم.
در ادامه شریعتمداری از خطوط تولید شرکت کروز بازدید و با کارگران این بخش گفتگو کرد .
بررسی وضعیت و نیازهای کارگران شرکت کروز از سوی شریعتمداری
ایجاد شرایط شغلی مناسب ، توجه به مسکن کارگری و معیشت از جمله مواردی بود که در این بازدید از سوی کارگران مجموعه کروز مورد تاکید قرار گرفت.
شریعتمداری با سوال از نماینده کارگران شرکت کروز وضعیت جامعه کارگری به ویژه بانوان شاغل و نیازهای آنان را جویا شد که حسینی در پاسخ گفت: مسکن کارگران و نیز اتخاذ تدابیر لازم برای نگهداری از فرزندان از اولویت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین بحث بهبود معیشت کارگران از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند در دستور کار مدیران این مجموعه و مجموعه های تولیدی قرار دارد.
در ادامه ،حسینی نماینده کارگران شرکت کروز برخی از دغدغه های کارگران را بیان کرد و گفت: اولویت اول مدیران این مجموعه کارگران هستند . در صورت وجود مشکل در هریک از بخش ها موارد مربوط به مسئولان ارجاع داده می‌شود آنان نیز در اسرع وقت پیگیری های لازم را انجام می دهند .
شریعتمداری در خصوص اقدامات دولت در زمینه توجه به معیشت کارگران نیز گفت: در دولت‌های سابق حداقل سبد معیشت کارگری متوسط برآورد نمی شد . اما برای اولین بار در دولت تدبیر و امید بین کارگر و کارفرما تفاهمی تحت عنوان لیست کالاهای مورد نیاز برای تامین حداقل سبد معیشت خانوار کارگری متوسط برقرار شد .
وی افزود : هر سال در دولت تلاش می‌کنیم که جامعه کارفرمایی را به عنوان یکی از طرف های سه‌گانه سه جانبه گرایی متقاعد کنیم که در تامین سبد حداقل معیشت همراه شوند. یقینا همراهی آنان یک قدم مثبت در جهت حفظ حقوق کارگران است.
شریعتمداری ادامه داد : یقینا خداوند از کسی که مسئولیت بپذیرد ولی به تامین معیشت حداقل کارگر توجه نکند نمی گذرد، ما با علم به همین موضوع در این مسیر حرکت می‌کنیم و تلاش دولت نیز این است که خود را به استانداردهای حداقل عدالت نزدیک کند.
وی تصریح کرد : مسئله مسکن، تأمین مواد اولیه زندگی از طریق توسعه تعاونی ها، استفاده کارگران از سود سهام کارخانجاتی که در آن کار می‌کنند همه اهدافی است که باید به صورت موازی تعقیب شود و تلاش ما این است که این مسئله تحقق پیدا کند.
بزرگترین سرمایه این شرکت ، منابع انسانی آن است
مدیرعامل شرکت کروز نیز در جریان بازدید شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از این شرکت گفت: کارکنان این مجموعه در حال حاضر حدود ۱۲ هزار نفر است که از سال ۱۳۶۱ روند صعودی خود را طی کرده است . هم اکنون از این تعداد ۷۰ درصد کارکنان را بانوان و ۳۰ درصد آن را آقایان تشکیل می‌دهند. از این ۷۰ درصد بانوان شاغل در مجموعه تعداد قابل توجهی سرپرست خانوار هستند .
وی تصریح کرد: در بررسی های انجام شده از صد شرکت برتر در سال ۹۷ ، شرکت کروز رتبه ۴۱ را از آن خود کرده است.
Share/Save/Bookmark