روحانی فرا رسیدن روز جمهوری هند را تبریک گفت
تهران- رییس جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه ای به رییس جمهور و نخست وزیر هند، روز ملی این کشور را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که مناسبات و همکاری‌های تهران دهلی‌نو در تمامی زمینه‌ها و در راستای منافع دو ملت، بیش از پیش ارتقاء یابد.
کد مطلب: 8572
يکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۰
 
به گزارش توکا نیوز به نقل از ایرنا پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پیام‌های جداگانه ای به آقایان «رام نات کوویند» و «نارندرا مودی» رییس جمهور و نخست وزیر هند، ضمن تبریک فرا رسیدن روز جمهوری هند، ابراز امیدواری کرد که با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه موجود، مناسبات و همکاری‌های تهران – دهلی نو در تمامی زمینه‌ها و در راستای منافع دو ملت، بیش از پیش ارتقاء یابد.

وی در این پیام ها ابراز امیدواری کرد با توجه به اشتراکات وسیع فرهنگی، تاریخی و سوابق دیرینه همکاری‌ها، شاهد رشد و توسعه روابط فی مابین در تمامی عرصه‌ها باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند با دارا بودن فرهنگ و تمدن‌های کهن در قاره آسیا، دوران طلایی از روابط دوجانبه را پشت سر گذاشته‌اند»، برای مردم هند بهروزی و شادکامی آرزو کرد.

هند امروز یکشنبه هفتاد و یکمین سالگرد روز جمهوری در این کشور را با نمایش ابعاد مختلف توان های نظامی و میراث فرهنگی خود جشن گرفت.
استقلال هند از طریق تصویب قانون استقلال هند در مجلس انگلیس در سال ۱۹۴۷ برای تقسیم هند تحت حکومت انگلیس به دو کشور مستقل هند و پاکستان ممکن شد.
روز جمهوری هند که یادآور تصویب قانون اساسی دموکراتیک در ۲۶ ژانویه سال ۱۹۵۰ و استقلال این کشور از انگلیس است به عنوان یکی از تعطیلات مهم درسراسر این کشور جشن گرفته می شود.
هر ساله رژه رنگینی که تنوع فرهنگی این کشور را به تصویر می کشد، از نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هند آغاز و با گذشتن از دروازه هند که یادبود ملی ۹۰ هزار کشته شده هندی در جنگ های این کشور است به سمت قلعه سرخ ادامه می‌یابد.
Share/Save/Bookmark