با امضاي قرارداد ميان صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون صورت گرفت؛
اعلام شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري/ پرداخت 7 ميليون ريال به ازاي هر ماه براي هر دانشجو
قرارداد شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري با حضور وزراي کار و علوم به امضاي رئيس صندوق رفاه دانشجويان و رئيس بانک توسعه و تعاون رسيد.
کد مطلب: 7392
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۳
 
به گزارش توکانیوز به نقل از خبرگزاري آريا،قردارد شيوه‌نامه پرداخت و بازپرداخت وام ويژه دانشجويان دکتري با حضور دکتر ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و دکتر فرهادي وزير علوم ، تحقيقات و فناوري به امضاي يزدان‌مهر رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم و رئيس بانک توسعه و تعاون رسيد.
بنابراين گزارش دکتر علي ربيعي روز يکشنبه در `مراسم امضاي قرارداد همکاري پرداخت وام به دانش آموختگان دانشگاهي ` که با حضور مسئولان صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون در محل وزارت علوم،تحقيقات و فناوري برگزار شد،افزود: برنامه هاي اشتغال وزارت کار در شوراي عالي اشتغال مصوب شده و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي هم اين برنامه ها را مصوب کرده است. وي با بيان اينکه توسعه منابع انساني يکي از مسايل جدي است که از سوي دولت تدبير و اميد پيگيري مي شود، افزود: توسعه منابع انساني در کشورهاي چين ،ژاپن، کره جنوبي و برزيل پيگيري مي شود.
دکتر ربيعي افزود:بسياري از دانش آموختگان دانشگاهي مي توانند در قالب تعاوني ها فعاليت هاي خود را ساماندهي کنند . وي ادامه داد: برنامه هاي اشتغال وزارت کار بر مبناي مزيت هاي منطقه اي و رسته هاي پر اشتغال در بخش هاي صنعت، کشاورزي، خدمات مولد،فناوري اطلاعات و ارتباطات شناسايي شده اند . وي همچنين از تخصيص تسهيلات 500ميليارد تومان براي ارتقا فني خبر داد و گفت: دانشجوياني که در حال فارغ التحصيلي هستند اين آمادگي ايجاد شده که بتوانند به پارک هاي علمي و فناوري وصل شوند. دکتر ربيعي، همچنين با اشاره به طرح `يارانه تا کارانه` گفت: اين طرح به شکل پايلوت در استان هاي گلستان، قزوين و کردستان اجرايي شد. در سال 1395 سامانه اين طرح در استان هاي ديگر کشور راه اندازي و همچنين تامين اعتبار شد و از سال جاري در کشور اجرايي خواهد شد. دکتر ربيعي با يادآوري اينکه در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعي علاوه بر برنامه هاي اشتغال، برنامه هاي رفاهي پيگيري مي شود،گفت: مسائل رفاهي نظير کودکان کار،ساماندهي بي خانمان ها، ثبت نام کودکان بازمانده از تحصيل در مدارس، بيمه درمان محرومان و بسياري از اقدامات ارزشمند ديگر از سوي اين وزارت کار پيگيري شده و نتايج خوبي هم از آن بدست آمده است.
اين گزارش مي افزايد : به‌منظور حمايت مالي از دانشجويان مقطع دکتري دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي در راستاي انطباق با نيازهاي اساسي کشور، گسترش نهضت توليد علم و حل علمي مشکلات کشور، تقويت و تسهيل حضور و تلاش تمام‌وقت دانشجويان دکتري در دانشگاه‌ها وام ويژه دکتري مطابق تفاهم‌نامه منعقده بين صندوق رفاه دانشجويان و بانک توسعه تعاون پرداخت مي‌شود.
رئيس صندوق رفاه دانشجويان در زمان امضاي اين تفاهم نامه به‌منظور اجرايي کردن طرح جديد «پرداخت وام ويژه دکتري غيربورسيه» با به‌کارگيري منابع مالي بانک‌ها به‌منظور ارتقاي سطح کمي و کيفي خدمات رفاهي دانشجويان با بانک‌هاي متعددي وارد مذاکره شد و پس از بررسي شرايط پيشنهادي بانک‌ها و هماهنگي با سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شد بانک‌ دولتي توسعه، تعاون نسبت به پرداخت 440 ميليارد تومان تسهيلات در مدت چهار سال به دانشجويان مزبور (سالانه 110 ميليارد تومان) اقدام کند. وي افزود: طبق اين تفاهم نامه صندوق نيز موظف است مبلغ 2500 ميليارد ريال در بانک توسعه تعاون طي پنج سال (سالانه 500 ميليارد ريال) سپرده‌گذاري کند.
* شرايط و مدارک لازم وام گيرندگان
براي دريافت اين وام رعايت تمامي شرايط مندرج در فصل اول آيين‌نامه استفاده از وام‌هاي صندوق رفاه دانشجويان در داخل کشور الزامي است.
فهرست تأييد‌شده متقاضيان سالانه در دو نوبت (شش ماه اول و شش ماه دوم) از طريق دانشگاه‌ها به صندوق رفاه ارسال مي‌شود. همچنين وام ويژه دکتري 4 بار در طول سال تحصيلي با فاصله هر سه ماه يکبار پرداخت مي‌شود. دانشجويان مشمول اين دستورالعمل فقط در يک رشته و براي يک دوره تحصيل مي‌توانند از اين وام استفاده کنند نظارت و تأييد مراحل پرداخت بر اساس مستندات مورد تأييد دانشگاه و محل تحصيل متقاضي صورت مي‌پذيرد.
متقاضيان، در فرصت تحقيقاتي خارج از کشور و با تأييد استاد راهنما و معاون پژوهشي مشروط بر اينکه کل دوره استفاده از وام، از سرجمع 48 ماه تجاوز ننمايد، مشمول دريافت وام خواهند شد. همچنين استاد راهنما مي‌تواند در صورت عدم رضايت از پيشرفت کار دانشجو يا مشروط شدن وي تقاضاي اعطاي وام را لغو کند.
* مدارک لازم براي دريافت وام ويژه دکتري
متقاضي بايد فرم تقاضاي وام را تهيه کرده و بعد از تکميل به کارشناس محترم اداره رفاه تحويل دهد.
* دانشجويان فاقد شرايط دريافت وام
دانشجويان بورس و دريافت‌کنندگان پژوهانه و يا افرادي که بدهي معوقه به صندوق رفاه دارند، دانشجوياني که مشروط باشند مي‌توانند از اين وام استفاده کنند.
* نحوه و ميزان وام
مبلغ وام،پس از طي مراحل بررسي و تأييد، مستقيم در وجه دانشجو به شماره حساب اعلام شده، پرداخت مي‌شود و متقاضي، بايد نسبت به انجام مراحل قانوني و سپردن تعهدات پيش‌بيني‌ شده مطابق مفاد تفاهم‌نامه تا سقف 150 ميليون ريال 1 ضامن معتبر و بالاتر 2 ضامن نياز دارد. منظور از ضامن معتبر شخصي است اعم از حقيقي يا حقوقي از جمله کارمند رسمي، پيماني، قراردادي، کسبه و... که طبق مقررات بانک مي‌تواند بازپرداخت تسهيلات اعطايي را تضمين کند. پرداخت وام ويژه دکتري منحصراً تا نيمسال هشتم صورت مي‌گيرد و دانشگاه موظف است از ادامه پرداخت به دانشجويان نيمسال غيرمجاز جلوگيري کند. ليست وام تأييدشده دانشگاه، جهت پرداخت وام مستقيماً به بانک ارسال مي‌شود و پس از انتخاب شعبه بانک و افتتاح حساب در همان شعبه، تضامين لازم اخذ وام به بانک ارائه مي‌شود. چنانچه دانشجو در ميانه راه انصراف از تحصيل دهد و يا استاد راهنماي مربوطه يا مراجع ذيربط دانشگاه، ضعف علمي و يا عدم پيشرفت کافي و مناسب دانشجو را گزارش کنند، وضعيت تحصيل دانشجو در شرايط خاتمه ناتمام قرار گرفته و ادامه اعطاي وام (موضوع اين آئين‌نامه) متوقف مي‌شود.
ميزان مبلغ وام مذکور به 7 ميليون ريال به ازاي هر ماه براي تمام دانشجويان واجد شرايط است براي دانشجوياني، موضوع رساله آنها داراي شرايط ( کاربردي و تقاضا محور و مورد تأييد موسسه متقاضي) باشد، وام ضروري پايان‌نامه تا مبلغ 20 ميليون ريال از طريق صندوق پرداخت مي‌شود. ملاک تأييد شرايط فوق، تأييد شوراي پژوهشي دانشگاه محل تحصيل دانشجو است.
* مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهيلات
تکميل فرم تقاضاي وام توسط دانشجو در اداره رفاه دانشگاه و معرفي شعبه اخذ وام، تشکيل پرونده براي دانشجويان واجد شرايط در سامانه فاز 2 صندوق، ارسال ليست متقاضيان واجد شرايط به صندوق از طريق سامانه فاز2، صدور معرفي‌نامه براي دانشجو با امضاي معاون دانشجويي جهت افتتاح حساب نزد يکي از شعب بانک توسعه تعاون، بررسي ليست در صندوق رفاه و ارسال اسامي به بانک و تشکيل پرونده در يکي از شعب بانک توسعه تعاون و ارائه مدارک و تضامين تعريف شده بترتيب از مراحل ثبت‌نام و اخذ تسهيلات است.
* فرايند ارسال اسامي دانشجويان به بانک
ليست متقاضيان واجد شرايط به صورت سيستمي از طريق ايجاد وب سرويس آنلاين به صورت روزانه پس از تأييد دانشگاه و صندوق براي بانک قابل رؤيت خواهد شد.
* نحوه و ميزان بازپرداخت
بهره‌مندان از اين وام ملزم هستند حسب وضعيت تحصيلي (فراغت، انصراف، ترک يا اخراج از تحصيل) طبق مقررات نسبت به بازپرداخت و تسويه حساب وام دريافتي اقدام کنند.
کارمزد بانکي وام مذکور 4 درصد است.
شروع اقساط براي تمام دانش‌آموختگان يکسال پس از فراغت از تحصيل در سنوات مجاز است. بازپرداخت وام يادشده معادل تعداد ماه‌هاي دريافت وام پس از اعمال يک سال تنفس است.
Share/Save/Bookmark