صدور بیانیه خانه تعاونگران بمناسبت هفته تعاون سال 1396
کد مطلب: 7563
شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۴
 
به گزارش توکا نیوز علی حسین شهریور دبیرکل خانه تعاونگران به مناسبت بزرگداشت هفته تعاون سال 1396 بیانیه ای صادر نمود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: همگرایی نهاد ها و سازمان های فعال در حوزه تعاون نظیر اتاق های تعاون، خانه تعاونگران، اتحادیه ها ، فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی و ... برای هم افزایی ، از مهمترین عواملی است که به ‌رغم محدودیت‌های فراوان، می تواند ضامن نقش آفرینی تشکل های تعاونی در فرآیند توسعه
دولت ضمن روان سازی و تسهیل فعالیت تعاونی ها، برای خروج بخش تعاونی از شرایط رکود اقتصادی با اقداماتی نظیر توانمندسازی تعاونی ها، بهبود محیط کسب و کار و تسهیل دسترسی به منابع مالی برنامه ریزی نماید.
اقتصادی و اجتماعی کشور باشد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«تعاونوا علی البر و التقوی»

بخش تعاونی ، یکی از ارکان سه گانه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران است که علیرغم همه محدودیت ها ، کارآمدی خود را در جلب مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی، تسهیل اشتغال کارجویان و دانش آموختگان جوان، فقرزدایی و ارتقاء رفاه عمومی ، تغییر چهره روستاها به قطب های اقتصادی، بالا بردن حس خودباوری و اعتماد به نفس و تقویت درونگرایی و کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی نشان داده است.

درآستانه هفته تعاون سال ۱۳۹۶ ، خانه تعاونگران در راستای سرعت بخشیدن به توسعه بخش مردمی تعاون درخواست می نماید:

الف: با توجه به عملکرد موفق تعاونی ها در ایجاد اشتغال و توزیع عادلانه ی ثروت و ایجاد زمینه رشد اقتصادی و اجتماعی کشور و گره گشایی مشکلات بزرگی نظیر بیکاری و فقر ، انتظار دارد بمنظور استفاده از ظرفیت این بخش، دولت ضمن روان سازی و تسهیل فعالیت تعاونی ها، برای خروج بخش تعاونی از شرایط رکود اقتصادی با اقداماتی نظیر توانمندسازی تعاونی ها، بهبود محیط کسب و کار و تسهیل دسترسی به منابع مالی برنامه ریزی نماید.

ب: در راستای گسترش نقش مردم و کاهش نقش دولت در اقتصاد و همچنین افزایش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ملی، ضرورت دارد واگذاری مدیریت و مالکیت بنگاه های دولتی و طرح های نیمه تمام به تعاونی ها و بازگرداندن
بازگرداندن ساز و کار سهام عدالت به شیوه تعاونی به صورت جدی و عملی در دستور کار دولت قرار گیرد.
ساز و کار سهام عدالت به شیوه تعاونی به صورت جدی و عملی در دستور کار دولت قرار گیرد.

ج: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد نظام پایش و ارزیابی عملکرد جامع، پویا و موثر طرح های توسعه ای تعاون نظیر طرح تحول بخش تعاونی اقدام نماید. در همین راستا تشکیل شورای هماهنگی پایش و ارزیابی جهت همکاری ، هماهنگی و هم افزایی میان دستگاه های ذیربط حوزه تعاون ضروری است. بدیهی است بهره گیری از نقش دیدبانی سازمان های مردم نهاد به عنوان حلقه ارتباطی تعاونی ها و دولت، به تحقق اهداف طرح ها و اثر بخشی نظام مذکورکمک شایانی خواهد نمود.
د: تعدد، پیچیدگی، عمق و قدمت مسائل مبتلا به بخش تعاونی ، وضعیتی را ایجاد کرده که سیاستگذاری برای گذر از آن به سادگی امکان پذیر نیست و حل مشکلات موجود، از هر زمان دیگری بیشتر به همگرایی و اجماع ملی نیاز دارد. همگرایی نهاد ها و سازمان های فعال در حوزه تعاون
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد نظام پایش و ارزیابی عملکرد جامع، پویا و موثر طرح های توسعه ای تعاون نظیر طرح تحول بخش تعاونی اقدام نماید.
نظیر اتاق های تعاون، خانه تعاونگران، اتحادیه ها ، فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی و ... برای هم افزایی ، از مهمترین عواملی است که به ‌رغم محدودیت‌های فراوان، می تواند ضامن نقش آفرینی تشکل های تعاونی در فرآیند توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور باشد. بنابر این انتظار دارد تعامل و هماهنگی این نهادها با هم و با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری باشد. در همین راستا پیشنهاد می نماید وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشکیل کمیته‌ای متشکل از نمایندگان این نهاد ها به منظور حفظ تماس دائم و مستمر با هدف بررسی و حل مشکلات بخش تعاونی اقدام نماید.
در خاتمه فرصت را غنیمت شمرده ، فرا رسیدن ۱۳ شهریور ماه روز ملی تعاون و هفته تعاون را خدمت خانواده بزرگ تعاون، اعم از مدیران ، کارکنان و اعضای تعاونی ها ، اتحادیه ها و اتاق های تعاون کشور و همچنین کارکنان و مدیران ساعی و خدوم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون (اعم از ستادی و استانی) تبریک عرض نموده، توفیق آنان را در تقویت و گسترش بخش تعاونی از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماید.

علی حسین شهریور
دبیرکل خانه تعاونگران
Share/Save/Bookmark