کلانتری: ایجاد ۱۰۰ هزار شغل تا پایان سال ۹۵ در بخش تعاون
کد مطلب: 6338
سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
 
معاون تعاون وزیر کار با اشاره به اینکه هزینه ایجاد شغل دربخش تعاون حدود ۵۵ تا ۶۰ میلیون تومان است گفت: سال گذشته حدود ۶۳ هزار فرصت شغلی ایجاد شد که درصورت همکاری صندوق توسعه ملی تا پایان سال می‌توانیم ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدحمید کلانتری، معاون تعاون امور تعاون با حضور در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد با اشاره نقش تعاون در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: مردمی بودن، عدالت بنیان بودن، برون گرایی ،‌درون زایی و دانش بنیان بودن از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است. از آنجایی که تعاون این ویژگی ها را داراست می تواند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

وی ادامه داد:در حال حاضر در شرایط خروج از رکود هستیم و هدف دولت در سال جاری رسیدن به رشد ۵درصدی در اقتصاد است که این رقم بسیار دشوار است.اقتصاد تعاون متکی به مشارکت مردم است. حدود۱۱ میلیون سهام دار در تعاون داریم که ۴.۵ میلیون عضو تعاونی مصرف، ۲ میلیون عضو تعاونی مرزنشسن، ۵۰ هزار تعاونی تولیدی، کشاورزی و معدن داریم. ذات تعاونی درون گرا و به ظرفیت داخلی متکی است.

کلانتری با اشاره به اینکه ۵۰۰تعاونی در حوزه دانش بنیان داریم گفت:حدود ۱۴۰ تعاونی به تأیید معاونت علمی، فناوری و ریاست جمهوری رسیده است.در سال ۹۴ حدود ۴ هزار و ۲۰۰ تعاونی ایجاد شد که از این تعداد ۵۶ درصد تعاونی تولیدی و ۴۶ درصد در حوزه خدمات و توزیعی ایجاد شده است. ۴ هزار و ۲۰۰ تعاونی حدود ۶۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کردند . در حوزه خدمات حدود ۱ هزار و ۷۵۲ تعاونی جدید ایجاد شد که حدود ۲هزار و ۲۰۰ شغل ایجاد کرد.

معاون تعاون وزیر کاردرباره ایجاد تعاونی توسعه و عمران شهرستان اظهار داشت:ایجاد ۷۰ تعاونی توسعه و عمران شهرستان را در دستور کار داریم. تا پایان سال ۹۴ حدود ۲۲تعاونی توسعه و عمران شهرستان تشکیل شد.از نظر تعداد ایجاد تعداد تعاونی، به ترتیب خراسان رضوی، تهران و فارس رتبه اول تا سوم را کسب کردند. همچنین تهران از نظر ایجاد اشتغال زایی رتبه اول، خراسان رضوی رتبه دوم، مازندران رتبه سوم را کسب کرده است.

وی در ادامه درباره تعاونی‌ها در سال ۹۴ گفت: فارس رتبه اول در ایجاد تعاونی، خراسان رضوی رتبه دوم، تهران رتبه سوم را کسب کرده است.

کلانتری درباره میزان صادرات تعاونی‌ها گفت: در سال ۹۳ میزان صادرات تعاون‌ها ۱میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بود و در سال ۹۴ میزان صادرات به ۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار رسید. هدفمان برای صادرات بخش تعاون در سال آینده به ۲.۵ میلیارد دلار تا ۳میلیارد دلار در سال ۹۵ است.

وی با بیان اینکه یکی از کارکرد‌های تعاون ایجاد ظرفیت های شغلی است گفت:میانگین هزینه ایجاد شغل در کشور حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است اما در بخش تعاون ۵۵ تا ۶۰ میلیون است. طبق برنامه ریزی اگر ۲۰ درصد تسهیلات به صورت ریالی از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ سود ۱۰ درصد به استان‌های محروم پرداخت شود، تا پایان ۹۵ این رقم به ۳برابر وام تسهیلات به تعاونی‌ها پرداخت می‌کنیم و ۱۰۰ هزار شغل جدید می توانیم ایجاد کنیم.

کلانتری با بیان تا ۲ هفته آینده بازار مجازی تعاونی راه اندازی می‌شود گفت:تا پایان ۹۵، حدود ۶۰۰ هزارمسکن باقی مانده که ۴۰۰هزارواحد مسکونی تعاونی بوده که تا پایان ۹۵ تلاشمان برای تکمیل این تعداد واحد تعاونی است.

کلانتری بیان کرد:در دولت ۸۱ پروژه نیمه تمام وجود دارد که از این تعداد ۷۵ هزار پروژه استانی و ۶هزار پروژه غیراستانی است. دولت اعلام آمادگی برای واگذاری انجام پروژه از جمله به بخش تعاون کرده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اقتصاد تعاونی‌ها مبتنی بر مشارکت و بهره‌وری سرمایه‌های خردی است که در اختیار اعضا است از این‌ رو در تعاونی‌ها بر تأمین نیاز تولیدکنندگان تأکید داریم.

وی افزود: تولیدکنندگانی که در یک‌ رشته اقتصادی، صنعتی یا کشاورزی مشغول به فعالیت هستند می‌توانند با یکدیگر تعاونی تأمین نیاز مشترک درست کنند تا این تعاونی بتواند خدمات قبل، حین و بعد از تولید را برای آن‌ها ارزان‌تر تمام کند و سود و درآمدی برای اعضای به وجود بیاورد و از طرفی این سیاست عدالت، مشارکت مردمی و ایجاد اشتغال را در پی دارد.
Share/Save/Bookmark