نوبخت: ۷۹۵ هزار نفر در شش ماه اول سال جذب بازار کار شدند
کد مطلب: 7742
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۹
نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تشریح گزارش عملکرد بودجه ۹۶ در جلسه امروز مجلس گفت:براساس عملکرد دولت نرخ بیکاری از ۱۲.۴ درصد در سال ۹۵ به ۱۱.۷ درصد در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری کاهش یافته و رشد اقتصادی با احتساب درآمدهای نفتی طی همین مدت ۵.۶ درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی ۶ درصد محقق شده است.

وی ادامه داد: همچنین سقف درآمدهای بودجه را براساس فروش هر بشکه نفت ۵۵ دلار نیز پیش‌بینی کردیم که درآمد ناشی از آن ۳۱۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد. پیش بینی دولت به ازای هر بشکه نفت ۵۰ دلار کاملا درست بود طی ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری درآمدهایمان اندکی بیش از هر بشکه نفت ۵۰ دلار بود. اما در سرجمع پیش‌بینی‌ها بودجه مدنظر دولت تحقق نیافت چراکه دولت پیش بینی می کرد ۲۰ درصد از درآمدها را که بالغ بر ۱۱۶ هزار میلیارد تومان بود باید به صندوق توسعه ملی واریز کند اما مجلس این سقف را به ۳۰ درصد افزایش داد، به همین دلیل بودجه دولت اندکی کاهش یافت.

نوبخت اظهار داشت: در شش ماه ابتدایی سال جاری ۶۱۴ هزار نفر نسبت به شش ماه اول سال گذشته وارد بازار کار شدند و برای اولین بار ۷۹۵ هزار نفر جذب بازار کار شدند. نرخ بیکاری در سال ۹۵ که ۱۲.۴ درصد بود در این مدت به ۱۱.۷ درصد کاهش یافته است. رشد نرخ تورم در سال جاری در خوراکی ها ۱۳ درصد و غیرخوراکی ها ۶.۶ درصد بود.

رشد اقتصادی در سال ۹۷ با احتساب درآمدهای نفتی ۵.۸ درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی ۶ درصد و رشد سرمایه‌گذاری در همان سال را ۱۱.۲ درصد پیش بینی می شود.
در۶ ماه نخست امسال ؛ هیچ یک از مولفه های اقتصادی منفی نبوده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: این ارقام، ارقامی نیست که ما بگوییم ما حس نمی‌کنیم چنین اتفاقی افتاده این ارقام حسی نیست، چون هنوز ما مشکلات فراوانی در اقتصاد داریم، در ۶ ماهه نخست ۶۱۴ هزار نفر نسبت به ۶ ماهه اول سال قبل وارد بازار کار شدند اما برای نخستین‌بار ۷۹۵ هزار نفر مشغول به کار شدند؛ یعنی ۱۸۱ هزار نفر غیر از آنچه که همه مشغول کار شدند از بیکارانی که سال‌های گذشته در جمعیت بیکار قرار گرفته بودند شاغل شدند، به همین جهت نرخ بیکاری ما در ۶ ماهه اول امسال به ۱۱.۷ درصد تقلیل پیدا کرد، در حالی که نرخ بیکاری سال ۱۳۹۵ چیزی در حد ۱۲.۴ درصد بود؛ بنابراین این رخداد ناشی از رشد اقتصادی مثبت در رشته فعالیت‌های مختلف خودش را در شاخص بیکاری نشان داد.
Share/Save/Bookmark