شریعتمداری خبر داد: سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی در حوزه‌ تعاون طی دوسال گذشته
کد مطلب: 8741
پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۱۰
 
محمد شریعتمداری، با تاکید بر اینکه اصلاح فرهنگ تعاون باید از پایین ترین سطوح آموزشی صورت گیرد افزود : بر همین اساس، یادداشت تفاهم همکاری با وزارت آموزش و پرورش به امضا رسانده ایم تا فرهنگ مشارکت جویانه را گسترش دهیم.
شریعتمداری با بیان اینکه فرهنگ مسئولیت پذیری،مشارکت پذیری،تعهد و صداقت در جمع شکل خواهد گرفت بر مشارکت اندیشمندان و متفکران در این حوزه تاکید کرد .
وی به ایجاد اندیشکده تعاون نیز اشاره کرد و گفت: با ایجاد این اندیشکده رابطه دقیق و منطقی با مراکز علمی و مجموعه تعاونی‌ها در کشور صورت خواهد گرفت.
وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی افزود: به کارگیری درست نخبگان در حوزه های گوناگون،به طور قطع، چراغ راهنمای ما خواهد بود.
شریعتمداری به اقدام ارزشمند برگزاری جشنواره ملی پژوهش های برتر ملی در حوزه تعاون اشاره و استقبال از این جشنواره مطلوب ارزیابی کرد.
وی به ضرورت استفاده از نظرات، آرای مردم و پژوهش هادر حوزه تعاونی‌ها تاکید کرد و افزود: برای افزایش سهم تعاون در اقتصاد کشور و رسیدن به سهم ۲۵ درصدی توجه به سند ملی توسعه بخش تعاون بسیار با اهمیت است .
وی تصریح کرد: علاوه بر سند ملی توسعه بخش تعاون به یک نقشه راه و برنامه عمل برای رسیدن به آن نیاز داریم که اندیشکده تعاون می‌تواند در این حوزه بسیار کمک کننده باشد.
شریعتمداری، اصلاح نظام آماری در حوزه تعاون را یکی دیگر از الزامات این بخش عنوان کرد و اظهار داشت: باید پایه‌های اطلاعاتی در کشور شکل دهیم که البته زیرساخت‌های خوبی در این زمینه ایجاد شده است.
وی به رشد ۳۰۰ درصدی اعتبارات در کشور از سوی بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون اشاره کرد و گفت: باید از همکاری‌های جهاد دانشگاهی به عنوان یک بازوی توانمند در کنار نهادها قدردانی کرد.
شریعتمداری همچنین به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص نقش تعاونی‌ها در اقتصاد کشور نیز اشاره کرد و گفت : شبکه سازی در فعالیت‌های تعاونی‌ها و استفاده از انرژی تعاونی‌ها باید مد نظر قرار گیرد و برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی کرد.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در حوزه بیمه و بانکداری در تعاونی ها در دنیا قدم‌های خوبی برداشته شده است که ما نیز باید در این مسیر حرکت کنیم.
شریعتمداری همچنین به برنامه های دولت برای حمایت از تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد ایران حوزه تعاون است و باید تمام تلاش خود را برای تحقق سهم ۲۵ درصدی آن به کار ببندیم.
وی افزود: طی دوسال و نیم اخیر، ۱۹۰۰ طرح با ارزش سرمایه گذاری بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف تعاون از جمله کشاورزی، شیلات و آبزیان،دامداری ،صنعت و معدن شکل گرفته است .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز به مناسبت دهه فجر ۲۸۶ طرح تعاونی به ارزش ۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در استان‌های مختلف کشور افتتاح شد.
شریعتمداری در ادامه گفت: بر اساس پایش‌های اجتماعی، در توسعه فرهنگ عمومی مشارکت جویانه باید قدم‌های موثرتری برداشته شود تا فرهنگ تعاونی در کشور شکل گیرد.
وی افزود: جستجوی نفع فردی در جمع از مهمترین اصولی است که یک جامعه برای اقدامات مشارکت جویانه نیازمند آن است که باید در ذهن و اندیشه کودکان ما شکل گیرد، به همین منظور توافق نامه‌ای را با وزارت آموزش و پرورش برای اصلاح کتب درسی تنظیم کرده ایم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: توسعه تعاونی‌های دانش آموزی در سراسر کشور برنامه ریزی شده و بیش از ۷ تعاونی در حوزه دانش آموزی در سراسر کشور شکل گرفته است.
شریعتمداری گفت: اندیشکده تعاون، رابط بسیار خوبی با جامعه علمی فرهنگی کشور، دانشگاه‌ها و صاحب نظران است و امروز یکی از محصولات آن، برگزاری جشنواره حرفه‌ای بود و از سه تحقیق شایسته و برتر موسسه برتر تجلیل شد.
وی افزود : تلاش های ارزشمندی نیز در حوزه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون خصوصاً ضمانت منابع خردی که برای تامین مالی طرح‌های مختلف تعاونی ایجاد می‌شود شکل گرفته است.
وزیر تعاون تصریح کرد: امروز در 11 استان کشور مراکز نوآوری و تعاونی تاسیس شده است تا شاهد روش های جدید پرداخت باشیم و همچنین بتوانیم از نظر و اندیشه صاحب نظران در به روز رسانی فعالیت تعاونی ها استفاده کنیم.
Share/Save/Bookmark