توسعه نوآوری در تعاون در دستور کار
کد مطلب: 8697
جمعه ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۵
 
روز گذشته مراسم افتتاح طرح های تعاونی در سراسر کشور با حضور اسحاق جهانگیری, معاون اول رئیس جمهور و محمد شریعتمداری, وزیرکار انجام شد.

معاون امور تعاون این وزارتخانه درباره اهمیت بخش تعاون گفت:۳۸۳ تعاونی در حوزه‌های مختلف توزیعی، تولیدی و خدماتی به ارزش بیش از ۳هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و با اشتغال زایی بیش از ۲۶هزار نفر امروز به بهره برداری رسید

کبیری اظهار داشت: این میزان سرمایه گذاری و اشتغال زایی با توجه به رکود اقتصادی بنگاه‌های تولیدی و تورم موجود بهترین درمان اقتصاد در ایران است. بخش تعاون با توجه به رویکرد توسعه اقتصاد مقاومتی در کشور باید توسعه یابد.

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: توسعه بخش تعاون می‌تواند بهترین الگوی درمان امروز اقتصاد کشور باشد، به افزایش تاب‌آوری اقتصادی کشور در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکا منجر شود و مهار کننده آثار منفی شیوع بیماری کرونا است.

وی با بیان اینکه باور ما این است که توسعه بخش تعاون به باز توزیع عادلانه ثروت در جامعه کمک می‌کند تصریح کرد: توسعه بخش تعاون، توسعه رفاه اجتماعی به دست مردم است.توسعه بخش تعاون در ایجاد اشتغال پایدار منطقه ای از طریق جذب منابع خرد موثر است. این سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً توسط خود مردم و با تسهیل گری دولت صورت گرفته است. آبگیرهای اقتصادی می‌تواند سیل نقدینگی را مهار و به ارزش افزوده و اشتغال مولد در کشور تبدیل شود.

به گفته وی مجموعه سرمایه‌گذاری در توسعه اشتغال روستایی که در قالب تسهیلات پرداخت شده ۱۸هزار میلیارد تومان و با اشتغال زایی خوبی ایجاد شده است.در دنیا حدود ۳ میلیون تعاونی وجود دارد.این تعاونی‌ها یک میلیارد عضو دارند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود ۳۰۰ تعاونی برتر دنیا گفت: این تعاونی‌ها، نزدیک به ۲هزار و ۱۰۰میلیارد دلار گردش مالی دارند و نزدیک به ۱۹هزار و ۶۰۰میلیارد دلار ارزش دارایی‌های آنها است. ارزش دارایی‌های ۳۰۰۰تعاونی برتر دنیا بیش از ۸۰برابر ارزش پول بازار سرمایه در ایران و نشان دهنده ظرفیت بخش تعاونی‌ها است.

کبیری با اشاره به اینکه در کشور می‌توان بیشتر از ظرفیت بخش تعاون استفاده کرد، افزود: در ایران ۹۴هزار تعاونی فعال در حوزه‌های مختلف تولیدی توزیعی و خدماتی وجود دارد که نزدیک به ۱.۷میلیون نفر در آنها شاغل هستند. اولویت اول تبدیل بخش تعاون به اتاق شیشه‌ای بود.

کبیری با اشاره به اینکه رویکرد توسعه شفافیت و دولت الکترونیک در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفته است، افزود: سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون به همین منظور ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه از طریق این سامانه همه اعضای تعاونی‌ها می‌توانند فعالیت‌های مدیران را رصد کنند اظهار داشت: ایجاد پنجره واحد بخش تعاون رویکرد جدی و مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توسعه شفافیت در بخش تعاون به شمار می‌رود چرا که توسعه اعتماد عمومی به این بخش را در پی دارد.

معاون امور تعاون رویکرد دوم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش تعاون را توسعه نوآوری با هدف بهسازی و نوسازی تعاونی‌ها برشمرد و افزود: این اقدام در راستای حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان و اشتغال زا محسوب می‌شود.

وی فعالیت‌های دولت تدبیر و امید در حوزه تعاون را برشمرد و ایجاد خطوط اعتباری ویژه برای تعاونی‌های اشتغالزا اعم ازتعاونی های جوانان، زنان و توانیابان با نرخ ترجیحی ۸الی ۱۲درصد را از جمله این فعالیت‌ها به شمار می‌رود. صدور ضمانت نامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون و تخفیف حق بیمه سهم کارفرما از جمله اقدامات مهم در این زمینه است.ایجاد خطوط اعتباری ویژه مسکن کارگری و تعاونی‌های توسعه عمران شهرستان، طرح‌های نوآورانه را از جمله این اقدامات است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حوزه فرابخشی نیازمند فرهنگ‌سازی در حوزه تعاون هستیم افزود: اگر بخواهیم استفاده حداکثری از ظرفیت بخش تعاون داشته باشیم تقویت نهادهای مالی بخش تعاون و اجرای قوانین معطل مانده بخش تعاون از سوی دستگاه‌های ذیربط ضروری است.
Share/Save/Bookmark