ˈگفت و گوهای اجتماعیˈ نشست شورایعالی کار امسال مهم تر از موضوع ˈتعیین دستمزدˈ بود
تهران -توکانیوز وبه نقل از ایرنا - گفت و گوهای اجتماعی صورت گرفته در چهار نشست شورایعالی کار در خصوص تعیین دستمزد سال 93 که در نهایت منجر به افزایش 25 درصدی حقوق کارگران شد را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که این مهم به همه ارکان جامعه تسری یابد.
کد مطلب: 4357
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۳
ˈگفت و گوهای اجتماعیˈ نشست شورایعالی کار امسال مهم تر از موضوع ˈتعیین دستمزدˈ بود
 
تجربه نشست های متعدد شورای عالی کار که با بحث و گفت و گوهای طولانی در نهایت منجر به رشد ۲۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال آینده شد را می توان از منظر دیگری مورد مداقه قرار داد.

طی چهار نشست، اعضای شورای عالی کار با یکدیگر گفت و گو کردند. جامعه ایران که در سالهای گذشته از نبود گفت و گو و تعامل رنج بسیاری برده می تواند با این شیوه که در کشورهای توسعه یافته همواره تعیین کننده است و تصمیم سازی ها براساس آن انجام می شود، بهره گیری کند.

احمد میدری معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش نشستی را با حضور نهادهای غیردولتی(ان.جی.اوها) فعال در زمینه های مختلف اجتماعی، برگزار کرد.

حضور سازمانهای مردم نهاد در کشور آنچنان اهمیت دارد که دولت می تواند بخشی از وظایف خود را به آنها واگذار کند. تجربه هند نشان می دهد حضور سازمانهای مردم نهاد حتی توانسته بیماری ایدز را در این کشور کنترل کند.

تلاشهایی از این دست، می تواند منجر به ˈشنیدنˈ شود به طوری که بتوانیم در شرایطی که راه گفت و گو و تعامل به نظر بسته می رسد را دوباره جان تازه ای بخشیم.

جامعه ایران در سایه دولت تدبیر و امید می تواند تجربه گفتمان را دوباره بازسازی کند. راه گفت و گو همواره باز است و با روی کارآمدن دولت جدید باید این شیوه رفتاری باب شود.

کارگر و کارفرما باید به حرف یکدیگر گوش دهند زیرا هر کدام دارای مشکلات خاص خود هستند. کارگران از سختی معیشت شکایت دارند و کارفرمایان از مشکلات تولید و دولت که در این میان نقش میانجی را می خواهد، برعهده گیرد باید طوری رفتار کند که همواره دو گروه اجتماعی را در میز مذاکره حفظ کند.

گفت و گوهایی که در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در دولت تدبیر و امید شکل گرفته باید تداوم یابد و این امر در جامعه ایران نهادینه شود.

بی تردید، باید از گفتمانی که گروههای اجتماعی را در مقابل یکدیگر قرار می دهد، بپرهیزیم و آحاد جامعه خود را در رفع مشکلات و معضلات جامعه ایرانی سهیم بدانند.

متاسفانه خوب ˈگوش کردنˈ سالهاست که در عرصه اجتماعی جای خود را به سخنرانی های یکسویه داده و هر کس حرف خود را می زند، بدون آنکه گوش کند که دیگری چه می گوید. شاید بسیاری از دیدگاههای گروههای اجتماعی به یکدیگر نزدیک باشد اما از آنجا که ما به حرف هم گوش نمی دهیم، نمی دانیم دیگری چه می گوید.

به هرحال تعیین دستمزد در سالهای اخیر به دلیل شرایط نامتعارف اقتصادی نتوانسته کارگران کشور را راضی کند زیرا دستمزد کارگران در هیچ سالی به گونه ای نبوده که ناتوانی قدرت خرید آنان را جبران کند.

دشوار است کارگران بلحاظ دریافت حداقل دستمزد نتوانند میوه مورد نیاز، شیرینی، آجیل، شیر، گوشت، پنیر، کره و کالاهای متنوع دیگری که هر روز در رسانه ملی به انحاء مختلف در معرض دید عموم قرار می گیرد را برای فرزندان خود خریداری کنند.

آیا می توان در برابر کارگری که نمی تواند هزینه های درمانی خود و خانواده اش را تامین کند، بی تفاوت بود؟

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همواره بر افزایش پوشش تامین اجتماعی تاکید دارد و معتقد است که این پوشش باید گسترش یابد و بتواند عموم مردم را زیر چتر حمایت خود بگیرد.

پوشش تامین اجتماعی در سایه کار و تولید تحقق می یابد. جامعه ای که بیکاری آن به حداقل برسد و چرخ های کارخانه های آن بچرخد، می تواند تولید ثروت کند زیرا با تولید ثروت علاوه بر گسترش رفاه، فقر و تنگدستی نیز کاهش می یابد.

می توان دیدگاه نتایج نشست شورای عالی کار را فقط به تعیین دستمزد تقلیل داد و در خصوص کمی و یا مناسب بودن این میزان که با رفاه خانواده بیگانه است، قلم زد اما آنچه در برگزاری این نشست ها اهمیت دارد و باید به گونه ای دیگر مورد بررسی قرار گیرد، گفت و گوهای اجتماعی است که امسال در شرایط بهتری نسبت به سالهای گذشته انجام شد.

راه اندازی سایت گفت و گوی اجتماعی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گامی ارزشمند است که امید می رود پس از دولت تدبیر و امید هم به کار خود ادامه دهد.

بی تردید، جامعه ای راه تحول را در پیش می گیرد که بتواند صحبت و گوش کند و تصمیم جمعی بگیرد. شورای عالی کار نشستی است برای تصمیم گیری در خصوص ارکان جامعه کار در کشور. باز شدن راه گفت و گوهای اجتماعی می تواند در حل بسیاری از مسائل موثر باشد.

باید بیاموزیم که تنها از راه گفت و گو است که می توان به حل مسائل و معضلات همت کرد بنابراین چگونگی نشست شورایعالی کار در سال جاری مهمتر از تصمیم نهایی بود که در خصوص افزایش ۲۵درصدی دستمزد کارگران برای سال ۹۳ گرفته شد.
Share/Save/Bookmark