ایجاد ۶۵ هزار شغل جدید در بخش تعاون در راستای طرح اشتغال فراگیر
کد مطلب: 7561
جمعه ۱۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۷
 
معاون تعاون وزیر کار با بیان اینکه بهره برداری از ۶۵۵ تعاونی را در هفته تعاون در دستور کار داریم گفت: ایجاد ۶۵ هزار شغل در راستای ایجاد اشتغال پایدار در قالب طرح روستا تعاون دنبال خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید حمید کلانتری، معاون تعاون وزیر کار با حضور در نشست تبیین برنامه های هفته تعاون که از ۱۳ شهریور ماه آغاز می شود گفت:تعاون از همکاری شروع و به هم افزایی ختم می شود. تعاون سرمایه اجتماعی است، یعنی اگر در جامعه فرهنگ تعاون ارتقا یابد. فرهنگ همبستگی و تعامل بین عناصر مختلفی که می تواندبه بخش های اقتصادی، اجتماعی و صنعتی و تولیدی ،قانونی ایفای نقش کند، نقش موثر تر اجرا می شود. درکلان کشور تعاون به معنی همکاری بین سه قوه است. تعاون به معنی همکاری بین دستگاه های اجرایی است.

معاون تعاون وزیر کار افزود: تعاون به معنی همکاری بین بخش دولتی و خصوصی است. در صورتی که به تعاون با این دید نگاه شود می تواند رشد خوبی داشته باشد. تعاون یعنی اینکه همه نسبت به تعاون احساس مسئولیت داشته باشند.

وی با بیان اینکه توسعه مهارت یکی از ضرورت جامعه است گفت: در مهارت و مهارت آموزی باید دقت کنیم. باید به گونه ای رفتار کنیم که فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند بعد از فراغت از تحصیل با کمترین اتلاف وقت وارد بازار کار شوند. یعنی بازار کار را بشناسند. ایجاد تعاونی های دانشجویی می تواند مقدمه حضور تعاونی هادر میان دانشجویان باشد.

معاون تعاون وزیر کاربا بیان اینکه تعاون یکی از سه رکن اقتصادی است. اصل بر این است که کارهای اقتصادی، تولیدی و خدماتی توسط بخش خصوصی و تعاونی انجام شود و دولت نباید وارد امور تصدی گری شود، دولت نباید وارد فضای کسب و کار شود. دولت نباید صادر کننده باشد مگر در مواقع خاص.باید شرایطی را فراهم کنیم که تمام استعدادهای کشور در قالب بخش تعاونی وارد شوند و مشارکت و سرمایه گذاری کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۸۰۰تعاونی روستایی در کشور وجود دارد که ۱۸هزار روستا را تحت پوشش دارد گفت:ایجاد اشتغال یکی از وظایف بخش تعاون است که با توجه به اینکه عمده واحدهای تعاونی شامل بنگاه های کوچک و SME ها هستند می توانیم اشتغال زایی خوبی را در این بخش داشته باشیم.

کلانتری افزود:میانگین ایجاد شغل در تعاونی ها یک چهارم میانگین ایجاد شغل در سایر بخش های اقتصادی است. اگر برای ایجاد شغل در اقتصاد متعارف به طور مثال ۲۰۰ میلیون پول لازم باشد. در بخش تعاونی با این میزان می توان۴ شغل ایجاد کرد.

*ایجاد ۶۵هزار شغل در راستای ایجاد اشتغال پایدار از سوی بخش تعاون

وی با بیان اینکه مطابق مصوبه شورای عالی اشتغال و ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: ۶۵ هزار شغل در راستای ایجاد اشتغال پایدار در قالب طرح روستا تعاون دنبال خواهیم کرد. در راستای تصویب طرح ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی مقرر شده است که به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر پرداخت شود. این مبلغ به معادل ریالی قرار است در اختیار ۴بانک عامل کشاورزی، پست بانک،صندوق کارآفرینی امید و بانک توسعه تعاون قرار گیرد و آنها به طرح هایی که قابلیت اشتغالزایی دارد پرداخت شود.

معاون تعاون وزیر کارادامه داد:بحث توسعه صادرات تعاونی از اهداف مهم در بخش تعاون است. یکی از مشکلاتی که بنگاه های تولیدی با آن روبرو هستند بحث عدم رونق است. مسئله فروش و بازار حائز اهمیت است. باید بازار صادراتی را گسترش دهیم، کیفیت تولید باید افزایش یابد تا بتوانیم در بازار صادراتی موفق باشیم. خوشبختانه در ۳سال گذشته از ۹۹۰ میلیارد دلار به ۲.۱ میلیارد دلار رسید. امیدواریم به ۳میلیارددلار برسد. سال گذشته حدود ۳۰ درصد رشد صادراتی داشتیم.

کلانتری گفت:در راستای این طرح در ۱۰۰۰ روستا حدود ۱۰۰۰ تعاونی را مد نظر قرار می دهیم، این تعاونی ها یا جدید هستند. مطابق آئین نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه این طرح از مهرماه آغاز می شود و ۳۰۰ روستا را برای اجرای این طرح شناسایی کردیم.

کلانتری در ادامه درباره برنامه های هفته تعاون از افتتاح و بهره برداری۶۵۵ طرح تعاونی با اشتغالزایی ۲۳ هزار و ۴۰۰ نفر خبر داد و گفت: از مجموع ۶۵۵طرحی که قرار است به بهره‌برداری برسد، ۲۰۸ طرح تعاونی مسکن مهر و متعارف با عضویت ۲۷ هزار نفر،۱۵۴ تعاونی خدماتی با ۲۶۰۰ نفر اشتغالزایی، ۸۴ تعاونی صنعتی با ۱۲۵۰ نفر اشتغالزایی و۸۱ تعاونی کشاورزی با ۸۵۰ هزار نفر اشتغالزایی هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم ۱۶ هزار و ۸۰۰ تعاونی ایجاد شد که حدود ۲۴۶ هزار شغل ایجاد کردند گفت: سه استان فارس با ۱۹۰۰ تعاونی، خراسان رضوی با ۱۴۹۲تعاونی و تهران با ۱۰۰۷ تعاونی را جزو استان‌های برتر کشور به لحاظ تعداد تعاونی برشمرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمار تشکیل تعاونی‌ها از هفته تعاون سال گذشته تا امسال را مورد اشاره قرار داد و گفت: طی این مدت ۳۳۰۰ تعاونی به ثبت رسیده و برای ۵۱۵۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

وی اجرای طرح روستا تعاون، برگزاری دوازدهمین جشنواره تعاونی‌های برتر، برگزاری همایشی با حضور۱۰۰ تعاونی صادراتی و برپایی نمایشگاه توانمندی‌های تعاونی‌ها در مصلای حضرت امام خمینی (ره) را از دیگر برنامه‌های هفته تعاون خواند.

*ایجاد بانک تعاون فعلاً منتفی است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: بر همین اساس طبق پیگیری های انجام شده به دلیل مسائل کلان اقتصادی، بانک مرکزی فعلا مجوز تأسیس بانک جدید را نمی دهد تا مشکلات بازار غیرمتشکل پولی ساماندهی شود.

وی با اشاره به اهمیت بخش تعاون در کشورهای توسعه یافته گفت: در کشور فرانسه از پنج بانک بزرگ، دو بانک به طور تخصصی در حوزه تعاون فعالیت می کنند که این مقوله نشان از اهمیت و سهم بخش تعاون در توسعه اقتصاد دارد.

کلانتری افزود: بخش تعاون باید هم در حوزه بانک و هم در حوزه بیمه سهیم باشد که قانون نیز این موضوعات را پیش بینی کرده است اما هنوز شرایط ورود تعاونی ها به بازار پولی و بانکی محقق نشده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهم قابل توجه بخش تعاون در کاهش فقر به عنوان یکی از سیاست های دولت دوازدهم تصریح کرد: ریشه فقر در مناطق مرزی، روستاها، شهرهای محروم و روستاهای محروم از ظرفیت های اقتصادی مشهود است که در این زمینه تعاونی ها می توانند با اقتصادی کردن فعالیت ها در تجمیع سرمایه های خرد مردمی نقش بسزایی در کاهش فقر داشته باشند.

کلانتری با اشاره به فعالیت حدود ۳۸۰ تعاونی مرزنشین در سطح کشور گفت: در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون نفر عضو این تعاونی ها هستند که اگر این بخش از تعاونی ها حمایت شوند نه تنها می توانند در اشتغال مناطق مرزی کمک کند بلکه تأثیر قابل توجهی در کاهش فقر عمومی دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در مناطق مرزی عمدتاً از دو مسیر انتقال سرمایه ها از کلان شهرها یا تجمیع منابع خرد مردمی در همان مناطق قابل تأمین است، خاطرنشان کرد: نمی توان انتظار داشت تا یک سرمایه گذار، سرمایه خود را از تهران و یا کلان شهرها به مناطق مرزی و مناطق محروم منتقل کند چرا که امکانات و زیرساخت های سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ بیشتر فراهم است. بنابراین آنچه که باید در زمینه سرمایه گذاری بخش تعاون صورت پذیرد تأمین سرمایه از طرف خود مردم است، به طوری که سرمایه های اندک دو تا سه میلیون تومان افراد اگر در قالب تعاونی ها تجمیع شود می تواند تبدیل به یک سرمایه انبوه برای توسعه منطقه شود.

عناوین و روزهای هفته تعاون امسال به این شرح است: شنبه ۱۱ شهریورماه تعاون و توسعه منطقه‌ای و روستایی، یکشنبه ۱۲ شهریورماه تعاون و اشتغال زنان، دوشنبه ۱۳ شهریورماه تعاون و اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، سه‌شنبه ۱۴ شهریورماه، تعاون و گسترش مشاغل خرد و خانگی، چهارشنبه ۱۵ شهریورماه تعاون و گسترش اشتغال کارآفرینی، پنج‌شنبه ۱۶شهریورماه تعاون، توسعه بازار و صادرات و جمعه ۱۸ شهریورماه تعاون و ترویج کار جمعی.
Share/Save/Bookmark